Просмотров:107

knigi-29 червня у бібліотеці №1 ім. Едуарда Багрицького відбувся пізнавально-розважальний захід «Бібліотека, книжка, я – разом вірні друзі», організований для учнів пришкільного літнього табору одеської загальноосвітньої школи № 52 I – III ступенів.

Захід складався із декількох частин, однією з яких був показ фільму про історію створення перших книг. Історія виникнення і розвитку писемності нерозривно пов’язана з історією появи книг. Спочатку усні розповіді і наскальні малюнки виступали головними методами передачі інформації. Але з часом різні народи світу почали винаходити свої системи знаків для позначення слів. З цього моменту виникає історія писемності.

Як тільки люди відкривали для себе писемність, вони тут же починали використовувати для письма будь-який підручний матеріал. У хід йшли камінь і метал, кора дерев, глиняні таблички і багато іншого. Великим кроком вперед стало винахід папірусу єгиптянами. До появи пергаменту і паперу саме цей матеріал в основному використовувався для записів.

В цілому склеєні в сувої папіруси можна позначити як прообраз книг. Фінікійський місто Біблос, що є центром експорту папірусу в еллінські полюси, дав грецька назва книзі ‒ біблос. Саме від цього слово походить всім нам знайоме поняття бібліотека. У Греції, а пізніше і Римі бібліотеки стали невід’ємною частиною життя і цивілізації. Скорописця записували й видавали безліч книг найрізноманітніших тематик. Тодішні книги виглядали як сувої, намотані на спеціальну палицю, що мала потовщені кінці. Історія створення першої книги такого формату достеменно не відома. Зате відомо значення таких книг для стародавнього світу

Приблизно в I столітті нашої ери з’являються перші рукописи, з плином століть вони починають набирати все більшу і більшу популярність. Багато в чому це було обумовлено зручністю і практичністю. Адже з’явилася можливість писати з обох сторін аркуша. Рукопис, маючи невеликі розміри, була дуже зручна. Вона знаходить визнання і шану в християнському світі, особливо з початком активного застосування пергаменту, який витісняє папірус. Історія створення книг в Європі в епоху Середньовіччя нерозривно пов’язана з духовенством, як найбільш читаючою станом і здебільшого створює книги. У Китаї винаходиться папір, який пізніше поширюється через Індію в арабський світ, а звідти до Європи. Так поступово книга кардинально змінює свій образ, починаючи нагадувати знайомий нам формат.

Історія створення книги на Русі мала кілька знаменних етапів. Поява берестяних грамот, яке можна вважати початковим етапом, доповнилося в IX столітті не менше знаменною подією — створенням кирилиці. Слідом за цим у XI столітті з’являється перша рукописна книга. За даними деяких істориків, перші книги на Русі могли бути написані і раніше, можливо навіть в X столітті.

Розповідаючи про історію створення книг, працівники бібліотеки розповіли школярам, що історія створення друкованої книги бере свій початок у стародавньому Китаї. Там перші друковані видання на тканини створювалися з VI століття (за іншими даними — з IX століття), хоча сама штучна друк виникла в Китаї в III столітті. Для прикладу в Єгипті її аналог з’явився в V столітті. З часом штучна друк поширилася на країни арабського сходу, а в XIV столітті прийшла в Європу. Так починають друкуватися релігійні гравюри, історичні літописи і хронології, укази короля і навіть гральні карти. У 1445 (дата приблизна) Йоганн Гутенберг створює книгодрукування, роблячи прорив відразу в ряді сфер, починаючи від розробки шрифту і закінчуючи створенням свого друкарського верстата.

З Німеччини книгодрукування починає поширюватися по всій Європі. Всі книги, створені до кінця 1500 року, отримали назву «інкунабула», що в перекладі означає «колиска». Спочатку друковані книги зберігають ряд ознак рукописних, але з плином часу все більше відходять від них. На протязі наступних століть книгодрукованої верстати значно вдосконалилися, а сама книга все більш і більш ставала схожа на сучасні видання. Доступність паперу в кінці XIX століття, створення парових друкованих пресів, а пізніше впровадження лінотипних і монотипних друкованих пресів дозволили значно збільшити швидкість і обсяги друку, роблячи книгу набагато більш доступною. Разом з ослабленням цензури і розширенням напрямків написання творів, книга стала загальнодоступною і неймовірно важливим джерелом знань і вірним другом сучасної людини. У наш час друкована книга продовжує утримувати свої позиції, хоча поява електронних книг називають наступним кроком в її еволюції. Історія створення книг не дописана.

Після перегляду фільму, дітям була запропонована невеличка вікторина «Вгадай казку та розкажи свою за картинкою».  Важливим завданням даного заходу було виховання активного, талановитого читача.

Анонс: встреча с Анжелой Бантовской

17 января в 16.00 в читальном зале ЦГБ им. И.Франко, будет проходит встреча с писательницей Анжелой Бантовской. Анжела — автор 8 книг, в числе которых «Рыжее настроение», «Я — одесситка», «Две минуты к счастью», «Бабье лето».

На встречу приглашаются все желающие — пишущие и читающие.

Состоится мастер-класс для тех, кто хочет научиться писать легко и с юмором. Следует иметь с собой бумагу и ручку + вещь рыжего цвета!

Вас ждут:

— Что женщинам дает писательство — творческая дискуссия.

— Личная история писательницы: успеть все: как из многодетной матери превратиться в автора 8 книг.

— Рыжее настроение — как включить юмор и настроение в ваши произведения. Авторское чтение. Практика.

— Делимся историями юмора и хорошего настроения.

— Креативный штурм — выбираем темы для будущих новелл!

И пишем свой рассказ!

Ждем вас по адресу: Книжный пер., 1а

Анонсы библиотечных мероприятий в ЦБС г. Одессы

17.01 о 13.00: «Мандрівка по рідному краю с книгами Олега Олийника». Зустріч з ювіляром. Філія №7 (вул. Ген. Бочарова, 14)
18.01 о 12.00: «Парад Сніговиків». Арт-вернісаж
(до Всесвітнього дня сніговика). ЦМБ ім. Франко (абонемент) (Книжковий пров., 1а)
18.01 о 13.00: «Крок до незалежності». Бесіда-обговорення. Філія №6 (вул. Степова, 66)
18.01 о 12.00: «У дворі сніговичок завалився на бочок». Арт-моб-акція до Всесвітнього дня сніговика. Філія № 42 (вул. Генерала Петрова, 59а)
18.01 о 14.30: «Життя як «Нерв». 80 років від дня народження В.Висоцького. Вечір-споминів. Філія № 35 (вул.Космонавтів, 23/1)
18.01 о 10.00: « Шлях України до возз’єднання». Iсторичний екскурс в історію. Філія №47 (Люстдорфська дорога, 146,1)
19.01 о 16.00: «Україна від подиху століть до сьогодення». Година повідомлень. Філія №2
(вул. Градоначальницька, 9)
19.01 об 11.00: «Україна - це ми». Історична подорож. Філія №41 (вул.Iнглезi, 5)
20.01 об 11.00: «Бій під Крутами». Година історичної пам'яті. ЦМБ ім. Франка (Книжковий провулок, 1а)
21.01 о 10.00: «Панцерник продовжує плавання»
(До 120 річчя від дня народження кінорежисера Єйзенштейна Сергія Михайловича). Кінематографічна година. Філія №2 (вул. Градоначальницька, 9)
21.01 о 13.00: «Скорботна свічка пам’яті святої»
(До Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту). Мітинг-реквієм. Філія №2 (вул. Градоначальницька, 9)
21.01 об 11.00: «Доба нової державності». До Дня Соборності Україні. Історично-літературна година. Філія №7 (вул. Ген. Бочарова, 14)
22.01 о 10.00: «Єдина духом Україна». Iсторична година. Філія № 12 (Фонтанська дорога, 116)
22.01 о 14.00: «Нам берегти тебе, соборну і єдину».
Історичний віраж. Філія № 28 (пр. Гагаріна, 16/3)
22.01 о 12.00: «Четыре четверти пути…»
(80 років від дня народження Висоцького В.С.). Поетичний блокнот. Філія №32 (вул. Академічна, 5-а)