Переглядів:1034

Завідуюча сектором менеджменту і маркетингу методично-організаційного відділу Ірина Серебреннікова підготувала матеріал, в якому провела узагальнення досвіду роботи ЦБС для дорослих по роботі з національно-культурними товариствами.

Одеса і Одеська область має свій особливий, не тільки в масштабах України, але і в масштабах всього світу, статус. Навряд чи знайдеться ще один регіон, де проживає така кількість націй та народностей. За статистичними даними, Україну називають своєю Батьківщиною представники 134 національностей, з них 133 проживають на Одещині. Вже кілька століть живуть пліч-о-пліч українці та росіяни, болгари, гагаузи, молдавани, поляки, румуни, греки, євреї, роми, грузини, а знедавна і корейці, китайці, японці, турки, афганці, індуси та багато інших. І всі вони складають велику, дружню родину, якій не заважають відмінності культури, менталітету, мови, а навпаки- збагачують одне одного, зберігаючи при цьому свою національну ідентичність. За роки незалежності в Україні пройшли вагомі зміни в багатьох галузях, культура не стала виключенням. Поступово бібліотека перетворилась на форпост громадського життя та культурного спілкування, який об’єднує зусилля представників влади, громадських організацій і населення в реалізації програм соціальної спрямованості.

В Централізованій бібліотечній системі для дорослих міста Одеси за останні 5 років значно активізувалася робота з  національно-культурними товариствами та дипломатичними представництвами зарубіжних країн. Наслідком такої співпраці стало поповнення книжкових фондів літературою мовами національних меншин, збільшення активних читачів і кількості проведених мовно-просвітницьких конференцій, зустрічей, круглих столів.

У 2013 році у нас була створена цільова комплексна програма з краєзнавства «Одеса- місто друзів». Мета якої – збереження національно-культурної самобутності місцевої спільноти, створення умов для міжнаціональної взаємодії та взаємозбагачення культур, однакових можливостей доступу до культурних цінностей, формування культури міжетнічного спілкування, виховування толерантності та поваги одне до одного.

Програма була розрахована на три роки, підсумки підвели на круглому столі, який проходив в Центральній міській бібліотеці ім. Івана Франка. Враховуючи результати, було прийняте рішення продовжити цю роботу  далі.

ЦМБ ім. Франка активно співпрацює з

  • Білоруською діаспорою. ( презентації, круглий стіл «Білоруські гуманісти та першодрукарі. Їх роль в розвитку білоруської культури», заходи до Дня білоруської писемності).
  • З Грецьким Фондом Культури. Щорічно центральна міська бібліотека ім. І. Франка проводить заходи, присвячені грецькій культурі, відомим людям, історії Греції. Слухачі отримують цікаву інформацію про давньогрецькі міста, які були передвісниками Одеси, знайомляться з біографією благодійників – родинами Маразлі, Раллі, наслідками археологічних розкопок на Жеваховій горі, з класичною і сучасною грецькою літературою. В таких заходах беруть участь представники Одеської філії Грецького Фонду Культури, його директор Софронис Парадисопулос та благодійна організація «Фонд Бумбураса».
  • З НКТ «Польська Нота». Наші читачі часто здійснюють відеопрогулянки польськими містами, знайомляться з польською літературою та культурою. У 2018 році традиційні Національні читання були присвячені великому польському письменнику, драматургу, публіцисту Стефану Жеромському. Члени товариства «Польська Нота» під керівництвом викладача польської мови пані Веслави Козел читали уривки з його творів польською мовою. Консул генерального Консульства республіки Польща в Одесі пан Ярослав Галуба висловив подяку організаторам зустрічі за можливість почути рідну мову в Одесі та долучитися до вітчизняної культури.

—   З французьким культурним центром  «Альянс Франсез». Центральна міська бібліотека Франко бере активну участь у проведенні щорічного культурного фестивалю «Французька весна в Україні». Одесу з Францією поєднують стосунки тривалістю у два століття. Заходи, присвячені її культурі, видатним особистостям, які зіграли визначну роль в історії нашого міста, завжди привертають велику увагу наших читачів.

— З Гагаузьким НКТ «Бірлік». В цьому році центральна міська бібліотека ім. Франка відзначила п`яту річницю партнерских стосунків.  Під час проведення Днів гагаузької культури в Одесі в 2013 році в читальній залі  зібралися найкращі представники гагаузької культури: письменники, викладачі, журналісти. Звучали уривки з творів, вірші, наводилися цікаві історичні приклади. Книжковий фонд бібліотеки поповнився творами на гагаузькій мові. У 2017 році в бібліотеці пройшла прмьєра книги «Історія гагаузів України».  З НКТ «Гагаузлар» активно співпрацює  філія №30 централізованої бібліотечної системи для дорослих.

— З румунськими національно-культурними організаціями. Разом з ними, при підтримці генерального консульства Румунії в бібліотеці проходить багато цікавих заходів. В цьому році, наприклад, пройшло яскраве свято в Горсаду, присвячене Дню Європи.

— З німецьким національно-культурним товариством «Відербург». Дуже зацікавили читачів бібліотеки «Прогулянки «німецькою» Одесою».

Зі «Спілкою Азербайджанської молоді України». В читальній залі пройщла презентація азербайджанської літератури, гості заходу познайомилися з багатою культурною спадщиною країни.

— Активно розвиваються стосунки з турецькою діаспорою. «Погляд на Туреччину» — під такою назвою в бібліотеці пройшла виставка художніх робіт. В заході взяли участь представники Генерального  консульства республіки Турція в Одесі.

— Останнім часом в світі набирає оберти інтерес до Китаю. До бібліотеки звернулася консул Генерального консульства Китайської народної республіки з пропозицією про співпрацю. Вона поповнила книжковий фонд бібліотеки різноманітними журналами китайською мовою, виданими в Китайській народній республіці.

— 20 років Україна підтримує дипломатичні стосунки з Індією , а історія захоплення цією країною у одеситів почалася набагато раніше. Шанувальників Індії представники Товариства індійської культури запросили на цікаву зустріч з Чарівною країною. Читальна зала бібліотеки Франко перетворилася на куточок Індії: різнокольорові сарі, духмяні аромати східних страв і захоплюючі мелодії  індійських танців. Всі присутні були в захваті.

— Довгий  час колектив бібліотеки №1 співпрацює з грузинським національно-культурним об`єднанням «Іверія».  Грузія-  це край не тільки мальовничих гірських вершин, стрімких річок,  але і вершин духу, скарбниць давньої культури. В бібліотеці кожний рік проходять заходи, пов`язані з грузинською культурою, різноманітні виставки, презентації.

— Неповторність і унікальність наша Одеса має завдяки євреям, які на початку двадцятого століття складали більше третини її населення. Дві філії нашої системи, а саме філія №2 ім. К. Паустовського і філія №32 багато років співпрацюють з благодійною організацією «Хесед» , що на івріті означає Милосердя. Вона дає матеріальну і духовну допомогу людям похилого віку з обмеженими можливостями.

Наша співпраця з НКТ і організаціями збагачує новими знаннями наших читачів,  ближче знайомить з національним колоритом Одеси, з культурою, традиціями,  мистецтвом багатонаціонального регіону.

І поповнює бібліотечний фонд новою літературою на  мовах народів, для яких наш край став Батьківщиною.

Анонси заходів ЦБС для дорослих м.Одеси

Запрошуємо на заходи з 19 по 22 березня

Натисніть, щоб побачити анонси

 

 

19 березня, вівторок

15.00 «Ритмічність рухів». Відкриття виставки художніх мистецтв. ЦМБ ім. І. Франка (Книжковий пров., 1а)

20 березня, середа

14.00 «Бунтівний гетьман». Урок історії. Філія № 16 (вул. Новосельського, 69/71)

15.00 «Вірші як музика душі» Відкритий мікрофон для всіх бажаючих. Поетичні читання до Всесвітнього Дня поезії. Філія № 29 (вул. Лузанівська, 67)

14.30 «Людина. Політик. Легенда.» 385 років від дня народження І.Мазепи . Історичний екскурс. Філія № 30 (вул. Кримська, 58)

11.00 «Борець за українську державність». Історичний портрет Івана Мазепи. Філія № 47
(Люстдорфська дорога, 146/1)

21 березня, четвер

12.00 «Рим чарівна круговерть» — літературні сходинки до Всесвітнього дня поезії. Філія № 1
(вул. Преображенська, 35а)

14.00 «Одесити на естраді». Програма Олександра Галяса до 135-річчя Олександра  Вертинського. Філія № 2 (вул. Градоначальницька, 9)

13.00 «Поезія – це стан души високий». Поетична година. Філія № 7 (вул. Ген. Бочарова, 14)

13.00 «Моє натхнення та моя любов». Поетичне Gala до Всесвітнього дня поезії. Філія № 13 (вул. Геллера, 43)

10.00. «Чарівний день поезії». Літературні сходинки. Філія № 25 (Адміральський пр-т, 30)
11.00 «Легені нашої планети». Екологічний вісник. Філія № 30 (вул. Кримська, 58)
11.00 «Поетичні перлини творів українських поетів». Поетична година. Філія № 47 (Люстдорфська дорога, 146/1)

22 березня, п’ятниця

11.00 «Просвітницька діяльність Миколи Аркаса» — краєзнавчий літАкцент. Філія №1 (вул.Преображенська, 35а)

 

Наші соціальні мережі
Натисніть, щоб побачити список наших соцмереж

Централізована бібліотечна система для дорослих

Instagram ЦБС для дорослих

Facebook ЦБС для дорослих

YouTube ЦБС для дорослих

Арт бiблiотека 2.0

ЦМБ ім. І. Я. Франка

TikTok

TikTok BookTok

Instagram

Instagram Краєзнавчий відділ

Instagram бібліотечного котика

Facebook

Facebook Читальна зала

YouTube

Одеса для всіх

Про Одесу з любов’ю

Бібліографічна авоська

Бібліотека №1

TikTok

Facebook

Facebook

YouTube

Бібліотека №2 ім. К. Г. Паустовського

Facebook

Facebook Кают-компанія «Морська бібліотека»

Facebook Письменники-мариністи Одеської Обласної організації ім. І. П. Гайдаєнко

Facebook Лауреати літературної премії ім. К. Г. Паустовського

Facebook Золота троянда

Час великих очікувань

Бібліотека №3

Facebook

Бібліотека №6

Facebook

Бібліотека №7

Facebook

Бібліотека №12

Facebook

Бібліотека №16

Facebook

Бібліотека №25

Facebook

Бібліотека №28

Facebook

Бібліотека №29

Instagram

Facebook

Бібліотека №30

Facebook

YouTube

Симфонія книжкових сторінок

Бібліотека №32

Facebook

Бібліотека №33

Facebook

Бібліотека №34

Facebook

Бібліотека №35

Facebook

Бібліотека №41

TikTok

Instagram

Facebook

Бібліотека №42

Instagram

Facebook

YouTube

Бібліотека №44

YouTube

Бібліотека №47

Facebook

YouTube

Бібліотерапія

Зональні блоги

Територія книг

Бібліотечні Черемушки

Управління культури Департаменту КМСЄІ Одеської міської ради
Facebook Pagelike Widget
Робота ЦБС м.Одеси під час війни

Незважаючи на важкий та небезпечний час, Централізована бібліотечна система міста Одеси продовжує роботу. Щодня сотні читачів приходять у філії, щоб узяти книги, поспілкуватися з бібліотекарями, зарядитись вірою в те, що все буде гаразд. Співробітники ЦБС проводять заходи, які допомагають людям стійко триматись у ці нелегкі дні. Ми підготували відеорозповіді про те, як кожна бібліотека ЦБС робить свій внесок у моральну підтримку одеситів та біженців з інших міст.

Архіви