kruty-4Щороку ми вшановуємо пам’ять молодих героїв, що 1918 року полягли біля залізничної станції Крути, захищаючи Українську народну республіку від більшовицьких загонів. 24 січня бібліотекарі центральної міської бібліотеки ім. І. Франка разом з обласним Центром української культури  для курсантів Морехідного училища ім.. О. І. Маринеска провели вечір історичної пам’яті «На Аскольдовій могилі поховали їх».

«Крути» — це сумна, але героїчна сторінка нашої історії. Ця назва стала символом українського відродження. Часто постає питання: бій під Крутами і загибель трьохсот студентів можна вважати трагедією, чи навпаки перемогою? Їх порівнюють з трьомастами спартанцями чи з трьомастами козаками під Берестечком.

Але ж ми знаємо, що загибель студентів – це символ патріотизму й жертовності українського народу, його вільної душі й незламного духу, який завжди боровся й боротиметься за кращу долю. Можна багато про це казати, але важливіше зрозуміти, що юні студенти віддали своє життя за рідну землю. Ця героїчна й водночас трагічна подія знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення нашого права жити на власній землі та святого обов’язку – боронити її. З цього монологу почав свій виступ ведучий заходу.

Але які події передували цьому трагічному бою? Про це розповіла курсантам завідуюча сектором реклами та інформації цмб ім.. Франко Ірина Серебреннікова. Вона  презентувала аудиторії збірник «Крути. 1918 ріку: документи, матеріали, дослідження, кіносценарій», підготовлений історико-культурологічним товариством «Герої Крут».

Інформація про події, майже вікової давнини, дуже скупа, розрізнена по різним періодичним джерелам, тому ця презентація  стала сюрпризом для тих, хто цікавиться нашою історію. В цей дивовижний збірник увійшли невідомі та маловідомі документи, матеріали, спогади учасників бою під Крутами, виступи відомих особистостей Української революції 1917-1921 років. В своєму виступі вона використовувала уривки з архівних документів, спогади рідних, загиблих вояків а також деякі дослідження, зроблені вченими та істориками.

Найбільше враження на студентську молодь справила поезія, присвячена Крутам, яку прочитала бібліотекар. Прозвучали поезії «На Аскольдовій могилі…» П. Тичини і «На могилах» О. Тарнавського.

Захід продовжили артисти обласного центру української культури. Лунали пісні, звучали вірші. Заключним акордом  став перегляд фільму «Лист без конверта», в якому була використана хроніка 20-х років минулого століття.