31 жовтня в бібліотеці №1 ім. Едуарда Багрицького пройшла пізнавальна лекція, присвячена Міжнародному Дню Чорного моря.
Еколог, суспільний діяч Тетяна Чорна розповіла студентам Одеського автодорожнього коледжу про екологію Чорного моря – його флору і фауну, про види забруднення, які загрожують екосистемі моря та про сучасні програми охорони Чорного моря.
За допомогою наочних відео-слайдів і яскравих плакатів, Тетяна розповіла студентам, що Чорне море – внутрішнє море басейну Атлантичного океану, омиває береги України, Росії, Грузії, Румунії, Болгарії та Туреччини. Загальна площа – 422 тис км2. Рослинний світ представлений фітопланктоном, що складається приблизно з 350 видів одноклітинних організмів, 280 видів донних макрофітів і кількох видів трав. Фауна моря нараховує близько 350 видів найпростіших тварин, 650 видів ракових, понад 200 видів молюсків, близько 160 видів риб і 4 ссавців: тюлень і три види дельфінів.
Добре відомо, що Чорне море має насичений киснем поверхневий шар, під яким глибокий безкисневий шар, насичений розчиненим сірководнем. Безкиснева зона розташована на глибині нижче 90 – 160 м. і займає приблизно 87 % об’єму моря. За останні 20 років сірководневий шар піднявся на 20-25 метрів. Цю негативну тенденцію підтвердили дослідження 2016 року.
На даний час екологічний стан Чорного моря в цілому несприятливий. Серед основних чинників, що порушують рівновагу в екологічній системі моря, можна виділити:
- Сильне забруднення річок, що впадають у море;
- Забруднення вод нафтою і нафтопродуктами;
- Забруднення вод моря відходами людської життєдіяльності;
- Масовий вилов риби;
- Зміна складу флори і фауни водного світу під впливом антропогенних чинників.
Серед нормативних документів, які контролюють охорону Чорного моря, можна назвати:
- Конвенція про захист Чорного моря від забруднення (Бухарестська конвенція)
- Рамкова директива ЄС по морській стратегії (РДМС)
- Водна Рамкова Директива ЄС (ВРД).
З 2013 року вступив в дію проект EMBLAS. Загальна мета проекту — покращити захист навколишнього середовища Чорного моря. Проект спрямований на вирішення загальної потреби в підтримці захисту та відновленні якості навколишнього середовища та сталого розвитку Чорного моря.
Окрему увагу лектор приділила питанню спільних Чорноморських досліджень, які стали першим кроком на шляху до базової оцінки в регіоні Чорного моря. Тетяна досконально знає все, що стосується моніторингу фізико-хімічних параметрів води, адже сама неодноразово брала участь в численних дослідницьких експедиціях.
Студенти зацікавлено слухали, ставили запитання, а наприкінці лекції подякували Тетяні за пізнавальну інформацію.