Прекрасний подарунок зробив краєзнавчому відділу ЦМБ ім. І.Франка Одеський цементний завод. Компанія CRM, в яку він входить, щорічно в Міжнародний день охорони навколишнього середовища — 5 червня — здає зібрану за рік макулатуру. Виручені гроші вкладають в благодійність. В цьому році це стали нові одеські книги. Представляємо вам їх.
Верховський Яків, Тирмос Валентина «Місто Антонеску». Приголомшлива книга, яка не може залишити читача байдужим.
Автори — корінні одесити, будучи дітьми пережили всі жахи румунської окупації Одеси.
Вони залишилися в живих і це було без перебільшення — диво. Все життя вони збирали документальні свідчення знищення євреїв Одеси. Ця книга стала головною справою їхнього життя. Жанр її визначити важко. А мету написання автори висловили словами американського філософа Джорджа де Сантаяни «Той, хто не пам’ятає свого минулого, засуджений на те, щоб його повторити».
***
Співзвучна тій же темі книга Олександра Бабича «Одеса. 1941-1944. Пережити окупацію». Масштабна добірка особистих спогадів, архівних документів, наказів і розпоряджень влади, статей з газет тих років створюють багатогранну картину життя окупованої Одеси і її жителів. Кожен з них прожив своє життя в окупації. А багато хто не пережили і були вбиті тільки тому, що були «не тієї» національності. Ці різні історії дають картину життя з жовтня 1941 по квітень 1944 року в Одесі. І дозволяють читачеві самостійно робити висновки.
***
Книга Олега Губаря «Міфи і легенди старої Одеси» — остання написана ним і видана за його життя. Відомий і авторитетний історик, приголомшливий краєзнавець, справжній одесит, закоханий в рідне місто. Олег Губар в своїй чудовій і неповторній манері розповідає про відомих особистостей, легендарні будівлі, палаці, історичні події і пов’язані з ними міфи, легенди, анекдотичні події, що передаються в Одесі з вуст в уста. Автор розвінчує їх і стверджує, що біографія Одеси і унікальна, і складна і багатогранна, так що не варто її підміняти негідними анекдотами і черговими штампами. Ця книга збагатить читачів справжніми, а не придуманими знаннями про минуле нашого міста.
***
З дитинства Костянтин Пронін зацікавився підземним світом. У 1967 році він вступив в експедицію «Пошук» з вивчення одеських катакомб, а незабаром став її керівником. На сьогодні він один з головних фахівців в цій області. Разом з Оленою Ощепкової їм була написана книга «Катакомби селища Авангард». Це комплексний опис конкретного району катакомб: історія виникнення, будова, геологія, еволюція, а також історичні події часу окупації Одеси. Видання буде цікавим не тільки жителям місць, описуваних у книзі, а й багатьом допитливим краєзнавцям.
***
Євген Деменок — один з улюблених авторів у читачів краєзнавчого відділу. Його книги різні: і глибокі краєзнавчі дослідження, і легкі одеські розповіді. У нової книги Євгена Леонідовича «Свіжий вітер з моря» — підзаголовок «Записки одеського мандрівника». Це збірка есе про різні країни, міста і людей. В тому числі, і одеситів, які живуть далеко, але не втрачають зв’язку з рідним містом. Історії, розказані з гумором і любов’ю, багатьом припадуть до смаку.