Просмотров:20

Бібліотекар читального залу філії №7 Наталія Щербіна прєдставляє книжкову виставку «Майстер новели» до 150-річчя від дня народження Василя Стефаника.

В українську і світову літературу Василь Стефаник увійшов як майстер психологічної новели. «Строгість, точність, глибина дослідження людського існування, – відзначав Микола Бажан, – робить новели Стефаникові вічно жаріючім огнищем роздумів, переживань, відчуттів». 

Письменник жив і творів у задушливій атмосфері колишньої Галичини, що перебувала на становіщі колонії Австро-Угорської имперії, а після ії розвалу (1918 р.) панської Польщі.

Перша збірочка новел «Синя книжечка» принесла йому славу і всенародне визнання. Народ читав і плакав, вражений силою трагізму, ніби переживаючи своє життя.

Герой однойменної новели Антін після смерті дружини та двох синів почав пиячити, втрачаючи останнє майно. А потім пішов із села найматися. Нещасний і принижний, Антін з болем показує людям «синю книжечку» – паспорт.

Страшний епізод змалював Василь Стефаник у новелі «Лесева фамілія». Лесоха з дітьми догоняє чоловіка і примушує дітей бити батька, бо він вкрав, щоб пропити, останні злидні з хати.

Розповідає письменник і про тяжку солдатчину, що губила життя молодих селянських синів. Це новели «Виводили з села» та «Стратився».

Не обійшов письменник увагою і таке болюче питання, як  емиграція західноукраїнських селян за океан у иошуках кращої долі. Головний герой новели «Камінний хрест» Іван Дідух прощається з усім селом, а на пагорбі ставить великий кам’яний хрест – символ стражденної долі народу і любові до рідного краю, символ втраченного життя.

Не міг Стефаник не бачити, що не всі селяни покірно несуть свій хрест, що нарастає народний гнів, бедняки піднімаються до протесту. У новелі «Палій» Федір виступає проти багатія  Андрія Курочки і підпалює його маєток.

До самої смерті (1936 р.) не кидало письменника бажання «сказати людям щось таке сильне и гарне, що такого ім ніхто не сказав ще».  Разом з творами письменника на нашій виставці представлено і декілька літературознавчих праць. Це дві книги Василя Лесина «Василь Стефаник – майстер новели» і «Василь Стефаник. Життя і творчість» – про тривалі і складні ідейно-творчи пошуки та формування художнього методу письменника, його місце в історії літератури. Багато уваги надається характеристиці творчої манери, стилю письменника в книзі Олени Гнидан «Василь Стефаник. Життя і творчість: Посібник для вчителя» А на основі  документальних і архівних данних розповідається про життя і творчість майстера новели в праці Федіра Погребенника «Сторінки життя і творчості В. Стефаника». Цікаво, що в роботі над працею значну допомогу авторові надали сини письменника Семен і Кирило Стефаники.

   Це книги прочитають літературознавець, письменник, вчитель і студент, всі, хто цікавиться творчими секретами новеліста.

І як відзначила Олена Гнідан, в творчості Василя Стефаника «ми відкриваємо тайни душі людини і навколишнього світу з радістю, хвилюванням, зачарочарованістю. Відкриваємо красу».      

                     

Наші соціальні мережі

Instagram ЦБС для дорослих

Facebook ЦБС для дорослих

YouTube ЦБС для дорослих

ЦМБ ім. І. Я. Франко

Instagram

TikTok

Facebook

YouTube

Библиографическая авоська

Об Одессе с любовью

Бібліотека №1 ім. Е. Г. Багрицького

TikTok

Instagram

Facebook

YouTube

Бібліотека №2 ім. К. Г. Паустовського

Facebook

Facebook Кают-компанія “Морська бібліотека”

Facebook Письменники-мариністи Одеської Обласної організації ім. І. П. Гайдаєнко

Facebook Лауреати літературної премії ім. К. Г. Паустовського

Facebook Золотая роза

Бібліотека №3

Facebook

Бібліотека №6

Facebook

Бібліотека №7 ім. І. П. Гайдаенко

Facebook

Бібліотека №13

Facebook

Бібліотека №16 ім. М. Ю. Лермонтова

Facebook

Бібліотека №25

Facebook

Бібліотека №28

Facebook

Бібліотека №29

Instagram

Facebook

Бібліотека №30

Facebook

Бібліотека №32

Facebook

Бібліотека №33 ім. Ю. С. Трусова

Facebook

Бібліотека №35

Facebook

Бібліотека №41

Facebook

Бібліотека №42

Facebook

YouTube

Бібліотека №44

YouTube

Бібліотека №47 ім. О Гончара

Facebook

YouTube

Архіви
<--{/literal} END JIVOSITE CODE -->