«Бібліотека – це стиль життя»

Рецензія на роман Ірини Вільде «Сестри Річинські». Філія №47

Рецензія на роман Ірини Вільде «Сестри Річинські». Філія №47

12.02.2025

«Сестри Річинські» — відомий роман Ірини Вільде, української письменниці. Це монументальний твір-епопея, сімейна сага, дія якої відбувається на Галичині у час Першої світової війни та міжвоєнний період. Авторка  описує традиції і звичаї Західної України 30-х років XX століття.

Тонкий психологізм, особливість мови персонажів, драматизм і комічність зображення роблять твір цікавим та захопливим для широких читацьких кіл. Роман “Сестри Річинські” називають українською “Грою престолів”, тільки без драконів.

У центрі твору – розповідь про родину католицького священника та життя п’ятьох сестер – Катерини, Зоні (Софії), Ольги, Нелі і Слави.

Після несподіваної смерті батька, греко-католицького священника Аркадія Річинського, сестри і їхня мати Олена опиняються сам на сам із фінансовими труднощами у сучасному їм патріархальному світі.

 Аркадій Річинський, рятуючи себе і свою родину, обмовив одного з односельців, Ілька Савицького, у колаборації з російськими солдатами.

Коли в селі змінилася влада, його викликали на допит австрійці. Дізнавшись про це, селяни не пропустили нагоди помститися Аркадієві, словом, і ділом. Врешті той помирає від крововиливу в мозок, почувши в’їдливу репліку з зали Олекси Загайчика під загальний мстивий сміх. Родина довго не знає, що саме сталося на вічі і хто «вбив» їхнього батька. На 51 році свого життя він помирає.Ці події  призвели сім’ю до матеріальної кризи.

 Кожна із п’яти дочок намагається влаштувати свою долю, керуючись особистими уявленнями про моральність і щастя.

На сторінках роману можна простежити глибокі внутрішні переживання кожної з героїнь, боротьбу жінок за свою унікальність та щастя, соціальну нерівність, складний моральний вибір, що впливає не лище на життя, долю, майбутнє жінки, що цей вибір зробила, а й на долю всієї родини.

 Авторка показує життя родини Річинських на тлі складних суспільно -політичних процесів та обставин того часу. У підсумку, жінки обирають різні професії та здобувають нові суспільні статуси, виявляючи такі нібито “нежіночі” якості, як розум та сила волі.

Попри радянську цензуру й деякі вимушені компроміси з соціалістичною дійсністю, “Сестри Річинські” не втратили художньої цінності та стали найбільшим творчим досягненням авторки. У 1965 році Ірина Вільде отримала за свій роман Шевченківську премію.

Стиль та орфографію автора рецензії збережено

Рубрика: Що почитати? Рекомендуємо   Мітки: ,

Для людей
з вадами зору