Переглядів:701


До дня Європи  бібліотека №33 підготувала виставку «Німецька спадщина Одеси». 

По суті, це невеликий путівник по вулицях нашого міста, призначення якого — показати будівлі, які належали, були спроектовані та побудовані в 19 — початку 20 сторіччя  німцями — нащадками переселенців.
Почнемо, звичайно ж, з Французкого бульвару. Санаторій «Аркадія» -колишня дача Параскеви, побудована за проектом архітектора німецького походження Паулем Клейном. Проходимо зовсім небагато і зупи-

няємось у арки заводу шампанських вин «Генріх Редер». Завод був заснований у 1897 році Людвігом Едуардом Генріхом  на противагу монополії французьких фірм по виробництву шампанського. Наступна наша зупинка буде на вулиці Леонтовича (раніше Белінського, а ще раніше Старопортофранківська) у обласного тубдиспансера. Це колишня євангельська лікарня, заснована у 1892 

році на кошти лютеранської і реформатської релігійних громад, а також на солідні пожертвування баронів Маса, Фальц-Фейна та інших. Незважаючи на те, що лікарня була побудована в першу чергу для німецької громади, разом з тим, вона приймала людей інших національностей і віросповідань. У той час це була одна з передових медичних установ, з сучасним медичним обладнанням, паровим опаленням, штучною  вентиляцією.

Рухаємося далі. Цей комплекс будівель знають всі одесити — міська лікарня №3, але не всі знають, що колись на цьому місці розташовувався будинок палацового типу барона Т. Маса — спадкоємця банківської контори батька, громадського діяча і почесного громадянина. Побудований він був в 1894 році, а у  1915 році барон його продає і назавжди їде у Німеччину. Згодом будинок був перебудований і в ньому розмістилася лікарня. На території збереглися первісні господарські будови колишніх власників. Це всього лише невелика екскурсія від Французького до Лідерсовського бульварів.

І ще декілька цікавих фактів з нашої виставки. У 1894 році, до сторіччя Одеси, відомий одеський заводчик і благодійник Вільгельм Санценбахер, виходець з колонії Гросслібенталь (Великодолинське), збудував у дворі свого будинку цирк-вар’єте. Так, це наш одеський цирк, який досі  працює.

Остання наша зупинка буде біля будинку з атлантами — однією з візитних карток Одеси. З 1901 він належав сім`ї колоністів  Фальц-Фейнів. Вони займалися розведенням тонкоруних овець. У 1856 році придбали маєток Асканія-Нова, де згодом був заснований перший в світі степовий заповідник.  Дружина Едуарда Фальц-Фейна була йому до пари. В Одесі володіла фабриками по виробництву цукерок та консервів. Побудувала в гавані порт Хорли, придбала пароплав і торгувала з Європою бавовною, птицею та вином. Але повернемося до дому. Під №7 значився прибутковий будинок, а №5 призначався для проживання сім’ї власників. У роки революції родина емігрувала.

Це всього лише невелика частина того, з чим ви можете ознайомитися на виставці.

Матеріали підготовлені по книзі Е. Г. Плесской «Прогулянки по «німецькій Одесі ».

Виставку відвідали наші читачі, гості міста, але особливо приємно, що у нас побували громадяни Австрії з перекладачем, для яких ця тема була невідома.

Стиль і орфографія автора збережені

Анонси заходів ЦБС для дорослих м.Одеси

Запрошуємо на заходи цього тижня

Натисніть, щоб побачити анонси

 

21 грудня, субота

13.00 «Театральне диво». Вечір пам’яті
до 100-річчя Михайла Водяного. Філія №13
(вул. Геллера, 43)

 

Наші соціальні мережі
Натисніть, щоб побачити список наших соцмереж

Централізована бібліотечна система для дорослих

Instagram ЦБС для дорослих

Facebook ЦБС для дорослих

YouTube ЦБС для дорослих

Арт бiблiотека 2.0

ЦМБ ім. І. Я. Франка

TikTok

Telegram

Instagram

Instagram Краєзнавчий відділ

Instagram бібліотечного котика

Facebook

Facebook Читальна зала

YouTube

Одеса для всіх

Про Одесу з любов’ю

Бібліографічна авоська

Бібліотека №1

TikTok

Facebook

Facebook

YouTube

Бібліотека №2 ім. К. Г. Паустовського

Facebook

Facebook Кают-компанія «Морська бібліотека»

Facebook Письменники-мариністи Одеської Обласної організації ім. І. П. Гайдаєнко

Facebook Лауреати літературної премії ім. К. Г. Паустовського

Facebook Золота троянда

Час великих очікувань

Бібліотека №3

Facebook

Бібліотека №6

Facebook

Бібліотека №7

Facebook

Бібліотека №12

Facebook

Бібліотека №16

Facebook

Бібліотека №25

Facebook

Бібліотека №28

Facebook

Бібліотека №29

Instagram

Facebook

Бібліотека №30

Facebook

YouTube

Симфонія книжкових сторінок

Бібліотека №32

Facebook

Бібліотека №33

Facebook

Бібліотека №34

Facebook

Бібліотека №35

Facebook

Бібліотека №41

TikTok

Instagram

Facebook

Бібліотека №42

Instagram

Facebook

YouTube

Бібліотека №44

YouTube

Бібліотека №47

Facebook

YouTube

Бібліотерапія

Зональні блоги

Територія книг

Бібліотечні Черемушки

Управління культури Департаменту КМСЄІ Одеської міської ради
Facebook Pagelike Widget
Робота ЦБС м.Одеси під час війни

Незважаючи на важкий та небезпечний час, Централізована бібліотечна система міста Одеси продовжує роботу. Щодня сотні читачів приходять у філії, щоб узяти книги, поспілкуватися з бібліотекарями, зарядитись вірою в те, що все буде гаразд. Співробітники ЦБС проводять заходи, які допомагають людям стійко триматись у ці нелегкі дні. Ми підготували відеорозповіді про те, як кожна бібліотека ЦБС робить свій внесок у моральну підтримку одеситів та біженців з інших міст.

Архіви