25 січня лекція філологині Вікторії Пономаренко у філії №1 розпочалася із теоретичної частини про мову та мовлення. З’ясувавши ці поняття, розмірковували над тим, а що ж первинне — мова чи мовлення.
Далі розглянули зв’язок між культурою мови і самоусвідомленою мовною особистістю і перейшли до питання впливу війни на мову, на мовлення, чому зараз стала такою поширеною ненормативна лексика, які історичні корені та джерела походження лайливих слів та словосполучень, як козаки «захищалися» від стресу і як дразнили ворогів.
Збагачення мови особливо інтенсивно відбувається в періоди суспільно-політичних потрясінь і соціально-культурних змін. Нові слова можуть утворюватися різними способами і в різних сферах життя. Утворившись в мовленні людей, деякі можуть перейти до нормативної лексики.
Мовлення кожної людини унікальне. Та експресивні, оригінальні, цікаві нові слова народжуються саме у письменників та художників. Пані Вікторія навела приклади із поетичного доробку Івана Драча та новонароджені слова із творчості одеської мисткині Олени Сердюченко: «Невідворотний Засмоктувач», 2024 р., «Сірководневий Загризайло «, 2024 р.та ін.
На лекції Вікторія Василівна нагадала про цікаві моменти із творів класиків української літератури І.Нечуй-Левицького та І.Котляревського.
Слухачі активно брали участь в обговоренні теми, задавали питання, наводили приклади з життя.
Після лекції продовжилось спілкування, а там було про що поговорити.