Культурно-освітньо-географічний проект «Сучасна літературна абетка країн світу» запрошує вас до Чехії — держави в Центральній Європі.
Чехія асоціюється з чималою кількістю класиків, яких важко оминути на читацькому шляху, як-от Мілан Кундера, Карел Чапек і Ярослав Гашек. Іноді часом виринають поодинокі переклади сучасних чи вже класичних чеських авторів та авторок, на які варто звернути увагу. Одним із таких імен став постмодерніст Їржі Кратохвіл — письменник, маловідомий в Україні та світі, але в культурному просторі Чехії не менш важливий за Кундеру. З чеських письменників покоління другої половини ХХ століття можна сміливо назвати Іву Пекаркову, Мілоша Урбана, Радку Денемаркову.
І, нарешті, сучасні та вельми популярні письменники початку ХХІ століття, серед яких і наша героїня. Знайомтесь – Петра Гулова.
Петра Гулова — дійсно, сучасна письменниця, бо у липні відсвяткувала свій 45-й день народження! Вона закінчила гімназію Яна Кеплера у Празі, потім навчалася на філософському факультеті Карлового університету за спеціальностями «культурологія» та «монголістика». Більшу частину свого життя провела в Монголії та США.
Певний час Петра писала вірші, потім у Монголії, де рік навчалася в Улан-Баторі — зайнялася прозою. У 2002 році видавництво «Торст» опублікувало її прозовий дебют «Пам’ять моєї бабусі», який зустрівся з надзвичайною теплотою і критикою, і читачами. За результатами анкети «Народна газета» «Пам’ять моєї бабусі» була названа книгою року і згодом була перекладена вісьмома європейськими мовами.
Дія роману, написаного живою мовою з безліччю місцевих сленгових виразів, що занурюють читача в особливу атмосферу життя, відбувається в Монголії, віссю сюжету є розповідь жінок трьох поколінь із однієї родини про все, що вони бачили, пережили та вистраждали у житті. У 2003 році за цей дебют письменниця, якій на той час було всього 22 роки (!), була нагороджена літературною премією Magnesia Litera та премією в категорії «Відкриття року». За її книгою в Празі поставлено п’єсу, а пізніше планується ще й фільм. Її перу належать також романи «Крізь матове скло», «Прага 2004» та «Cirkus Les Mémoires». Петра Гулова співпрацювала з численними періодичними виданнями, а з 2007 року регулярно публікує свої твори в журналі Respekt. Критики відносять Петру Гулову до провокативних прозаїків із дуже специфічним стилем та з великою кількістю авторських неологізмів.
У 2007 році за повість «Трикімнатна пластикова квартира», де вона відверто коментує суспільство, фемінізм, сексуальні фантазії, Петра Гулова стала лауреатом премії Іржі Ортена, нагороди для молодих авторів до тридцяти років, а через рік отримала премію Йозефа Шкворецького за книгу «Тайгова станція». Про її популярність і визнання читачів не тільки в Чехії, а і в інших країнах світу можна судити з того, що декілька разів Петра Гулова представляла Чеську Республіку на Міжнародних книжкових ярмарках у Лейпцигу та Парижі.