25 грудня у філії №1 читачі та гості зустрілися із військовим та іконописцем Андрієм Цимком, який провів лекцію «Символізм ікони: мистецтво і духовність». Захід занурив слухачів у світ іконопису, його канонів, символізму та духовного значення.
Ікона, як зазначив Андрій, є не просто витвором мистецтва, а своєрідним «вікном» у духовний світ. В обговоренні учасники дізналися про символічне значення кольорів та елементів на іконах. Наприклад, в одязі Богородиці — мафорії, сорочці та гіматії — використовуються кольори з глибоким значенням. На мафорії зазвичай зображені дві або три зірки, що символізують Приснодівство Богородиці (до, під час та після народження Христа).
Особливу увагу лектор приділив такому іконографічному типу зображення Богородиці, як Оранта. Звертаючись до української історії, згадали, що в святилищі Софії Київської є величне зображення Богородиці Оранти, висотою понад 5 метрів. Збережене з ХІ століття, воно є одним із найважливіших символів духовної культури України.
Андрій Цимко також розповів про різноманіття технік і матеріалів у іконописі. Серед цікавинок — згадки про ікони, які чумаки малювали на риб’ячих кістках, а також традицію зображення святих на дереві та камені. Окрему увагу лектор приділив техніці гризайль — одному з найглибших підходів у живописі. Її монохромність, побудована на тональних градаціях одного кольору, дозволяє створити об’єм і простір, залишаючи місце для уяви глядача і в іконах.
Іконописець поділився своїми спостереженнями в обговоренні після лекції. Його розповідь нагадала, що кожна ікона є священним образом, який несе у собі історію, віру та духовну силу.