Вдруге Одеська міська бібліотечна система для дорослих проводить підбиття підсумків в умовах війни. Два роки російської агресії наклали відбиток на все життя нашої країни та на роботу бібліотек зокрема. Змінилася наша дійсність і разом із нею змінилася і робота бібліотек. Про все це сьогодні на підбитті підсумків 2023 року розповіла директор Централізованої бібліотечної системи для дорослих Наталія Кликова.
На заході були присутні завідувачки усіх 20 філій міської бібліотечної системи, а також директор Департаменту культури, міжнародного співробітництва та євроінтеграції Іван Ліптуга, який завжди переймається життям бібліотек.
Найважливіше і найзначуще, що слід зазначити в умовах війни — всі бібліотеки Одеси збереглися і активно працюють. У деяких філіях, які перебували в аварійному стані, вдалося навіть провести ремонтні роботи.
Кількість читачів збільшилась порівняно з 2022 роком. Можливо, це сталося за рахунок внутрішньо переміщених осіб, можливо тому, що життя, не дивлячись на війну, повертається до колишнього довоєнного русла, повертаються одесити, що виїхали за кордон з початком війни.
Змінився віковий склад читачів: найбільше число читачів зараз віком від 35 до 60 років. А це, як відомо, найактивніша та працездатніша частина населення. Молодь від 18 до 30 років цього року склала той самий відсоток, що й читачі від 60 років і більше, зруйнувавши тенденцію переважання представників пенсійного віку.
Сьогодні, в умовах війни, у бібліотек з’явилися нові напрямки діяльності. Бібліотеки активно співпрацюють із волонтерськими організаціями, які допомагають фронту, підтримують внутрішньо переміщених осіб. Бібліотеки проводять сумісну роботу з військовими.
Постійно організують патріотичні заходи для курсантів Військової Академії та ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою. У минулому році бібліотечна система для дорослих зібрала невелику, але дуже якісну бібліотеку спеціально для військової частини. Співробітники самі закуповували книги, приносили з дому, щоб передати їх військовим, адже книги – це також велика підтримка для наших бійців.
Крім того, ні на мить не припинялася звичайна робота бібліотек, які в сучасних умовах є культурним простором. У стінах бібліотек проходили традиційні виставки та концерти, семінари та майстер-класи, збиралися молодіжні клуби та організації переселенців, для яких бібліотека стала теплим будинком.
Під час заходу були озвучені результати щорічного опитування серед читачів та названі найбільш читані книги серед одеситів. З інформацією про це виступила завідувачка сектором Центральної міської бібліотеки ім. І. Франка Наталія Бутт.
Тож на першому місці за читацькими запитами опинився роман «Червоний» Андрія Кокотюхи, далі – Наталія Гурницька «Мелодія кави», Люко Дашвар «Молоко з кров’ю», Сергій Жадан «Інтернат». Серед іноземних романів найбільш затребуваними були Джорж Оруел «1984», Еріх Марія Ремарк «На західному фронті без змін», Сунь-дзі «Мистецтво війни» та Айн Ренд «Атлант розправивши плечі».
Про методичну та бібліографічну діяльність ЦБС розповіла завідувачка організаційно-методичним відділом Центральної міської бібліотеки ім. І. Франка Світлана Дементьєва.
Про онлайн-роботу бібліотек розповіла завідувачка сектором менеджменту та маркетингу Центральної міської бібліотеки ім. І. Франка Ірина Серебреннікова.
Потім слово було надано партнерам Централізованої бібліотечної системи для дорослих, серед яких представники Одеської обласної філармонії, Одеської Військової Академії, Одеської державної академії будівництва та архітектури, Одеської обласної організації Національної спілки журналістів України та інші. Усі бажали бібліотекарям успіхів та подальшої плідної праці.