Краєзнавчий відділ ЦМБ ім. І.Франка підготував відеоролик “Місто мрії Де-Волана”. Це iсторичний погляд, присвячений 270-річчю Франсуа Сент де Волана (François Sainte de Wollant).
Нідерландський інженер Франсуа Де Волан, чи Франц Павлович, як його називали в Одесі, народився 20 вересня 1752 в Антверпені. По наказу імператриці Катерини Другої фортеця Гаджибей, яка була тільки що завойована у турків, в 1794 році була названа містом. І в ній наказано було влаштувати військову гавань з купецькою пристанню.
Плани міста і гавані, складені де Воланом, удостоїлися Найвищого схвалення. І під його ж керівництвом наказано було провадити всі роботи, до яких і приступили негайно.
Для будівництва всіх споруд була заснована «канцелярія будівель міста і порту Хаджибейского», директором якої був призначений Де-Волан. Під його талановитим керівництвом роботи проводилися досить успішно, і в 1796 році були закінчені, вслід за тим місто було названо Одесою.
Саме інженерні рішення Де-Волана лягли в основу створення всіх портових споруд Одеси та безпосередньо будівництва міста. В останні роки він був тяжко хворий, але перед недугою не згинався і працював до самої смерті у 66 років. Де Волан мріяв про створення «ідеального міста» і бачив втілення своєї мрії в Одесі, яка народжувалась на його очах. У неї вклав свою душу, свій талант, професіоналізм.
Фактично ми живемо у місті, спланованому Франсуа Де Воланом. Франц де Волан помер 30 листопада 1818 року. Він був похований у Санкт-Петербурзі.
Підготував бібліотекар Олександр Савчук.