Центральна міська бібліотека імені Івана Франка та Інформаційно-бібліографічний відділ представляють новий проект «Сучасна літературна абетка країн світу». Його метою є ознайомлення читачів із різноманіттям сучасного міжнародного літературного процесу. Протягом року ми намагатимемося розповісти, у формі коротких повідомлень, про найцікавіших письменників світу та про їхній творчий доробок.
Відкриває нашу літературну абетку, як ви вже здогадалися, літера А – Азербайджан!
Сьогодні ми отримаємо задоволення ознайомитися з особистістю Саяли Бахар Ільгар гизи, авторки сатиричних новел про життя бакинської молоді і суспільства в цілому, творчині соціальної платформи і дискусійного клубу «KulturMultur Baku».
Наразі Саяли Бахар 29 років, вона народилася 8 березня (дуже символічно) 1994 року в Баку. З ранніх років дівчина тягнулася до європейських цінностей, таких неприпустимих у її дуже патріархальній державі, що в подальшому привело її до здобуття вищої освіти у галузі філології італійської мови. Ще під час навчання Бахар почала займатися перекладами з італійської та англійської, що в перспективі гарно позначилося на її власній творчості.
2013 року, навчаючись на 2-му курсі бакалаврату, вона почала вести блог і публікувати статті про проблеми жінок, молоді, ЛГБТК+ спільноту, свободу і освіту в Азербайджані та за його межами.
Приблизно у той самий період Саяли Бахар почала роботу над своєю першою книгою, сатиричною повістю про життя вигаданої інстаграм-знаменитості Нармін Гасимової «Aztagrambook: InstaLove, InstaBaku», уривки з якої так само публікувала в своєму блозі. Книга вийшла друком 24 жовтня 2015 року в Баку.
Вочевидь, книга одразу викликала в Азербайджані неабиякий інтерес своєю провокаційністю, але варто зазначити, що достатньо довго вона трималася у списках бестсейлерів багатьох книгарень. Тож не дивно, що 2016 року за мотивами «Aztagrambook» було знято короткометражний фільм, який отримав друге місце на фестивалі буктрейлерів Азербайджану — Azerbaijan Booktrailer Festival.
Влітку 2017 року, перебуваючи в Лос-Анджелесі, Бахар запускає 2 скандальних арт-проєкти, присвячених свободі жінок: пародійне Youtube-шоу «Nahar with Bahar», де, вперше звертаючись до жінок рідною азербайджанською мовою, розкриває такі злободенні теми, як «Де познайомитися з мільйонером», «Як порозумітися зі свекрухою», «Гостя в спальні» і так далі. Письменниця зазнала тривалої критики і цькування, звинувачень у тому, що вона знущається над своєю аудиторією. Загалом відео набрали більше 100000 переглядів на різних платформах, але проєкт було закрито.
Другим скандальним проєктом Саяли Бахар стала книга, що публікувалася тільки в електронному вигляді у неї на сайті, «Щоденник бакинської діви».
«Щоденник бакинської діви» — повість, написана від першої особи, від особи героїні «Aztagrambook», Нармін Гасимової. Книга описує події, що відбулися після повернення Нармін до Баку, і звертають увагу на одне з найбільших табу азербайджанського суспільства — заборону позбутися цноти до весілля. Бахар пояснює в інтерв’ю, що через призму цього табу, вона висміює всі відомі стереотипи і кліше, пов’язані зі свободою жінки в Азербайджані. Її героїня Нармін, повернувшись з Європи, провадить абсолютно непристойний спосіб життя: водить машину, живе сама, збирає галасливі вечірки і веде безладне статеве життя. Повість набрала більше 60000 переглядів, але так і не була видана. Саяли Бахар зізнається, що не була готова до такого успіху і втомилася від підвищеної уваги.
20 вересня 2018 року в Баку було презентовано третю повість «Aztagrambook-2: Пісня Вітру і Вогню», в якій знову описується життя бакинської дівчини Нармін після повернення з Європи (напевно, вже не настільки провокаційно).
У квітні 2019 року вірші Бахар «Розкажи мені сьогодні про Каспій», написані в Каліфорнії в ностальгії за домівкою, стали частиною інсталяції італійської художниці Лаури Б’янко в галереї ARTIM.
Восени 2018 року письменниця оголосила про те, що вирішила присвятити себе мистецтву та бізнесу – здавалося б, такі різні сфери – які вона елеганто поєднала у запуску онлайн-журналу про мистецтво і культуру з іронічною назвою «BAHAR Magazine». Журнал цей займається соціальною підтримкою жінок.
На хвилі успіху, 28 листопада 2019 року письменниця оголосила про запуск соціального проєкту — платформи і дискусійного клубу KulturMultur Baku. В рамках платформи проводяться дискусії на громадські теми, ознайомчі заходи, лекції та майстер-класи. Метою проєкту є підтримка діячів мистецтва і підвищення обізнаності про соціальні тенденції. Серед спікерів клубу — творець унікальних килимів Фаїк Ахмед, членкиня спільноти поетів Великої Британії Лейлі Салаєва, сама Саяли Бахар та інші діячі мистецтва і культури.