І завершує наше міжнародне літературне турне країна Вранішнього Сонця — загадкова і така далека Японія.
Японія не дарма славиться як країна з однією з найбагатших культур, країна технічного прогресу та стародавніх храмів, найновіших благ цивілізації та старих традицій, сучасних фестивалів незбагненної моди, та завмиранням сердець, які побачили квітучу сакуру. Тут усюди приклади передової архітектури та дизайну, а естетика зміни сезонів простежується у всьому – від картинно-прекрасних садів до універмагів та страв місцевої кухні.
Першими писемними пам’ятками вважаються зібрання японських міфів і легенд «Кодзики» («Записи про діяння давнини») та історична хроніка «Ніхон сіки» («Записані пензлем аннали Японії» або «Ніхонги» — «Аннали Японії»), створені у VII—VIII віках. Широко відомі у всьому світі види поетичних форм хайку, вака («японська пісня») та різновид останнього танка (яп. «коротка пісня»).
Навряд чи знайдеться хоч одна культурна людина, яка ніколи у своєму житті не читала твори таких корифеїв японської літератури, як Мацуо Басьо, Кендзабуро Ое, Кобо Абе, Харукі Муракамі. Але це творці минулих і недавніх епох, а як справи в сучасному літературному процесі Японії?
Сьогодні, шановні читачі, ми розповімо вам про талановиту японську письменницю вже нового покоління. Знайомтесь — Банана Йосімото (справжнє ім’я — Махоко Йосімото).
Махоко Йосімото народилася 24 липня 1964 року в містечку Сендагі, розташованому в одному з 23 районів великого Токіо, у родині Такаакі Йосімото-літературного критика, поета, публіциста і філософа та Кадзуко Йосімото- поетеси, авторки кількох збірок хайку.
Після навчання у середньої школі, Махоко вступила на літературний факультет Японського університету в Нерімі. Жінка, яка виросла в літературній сім’ї, за власними словами, пише з 5 років. Її університетська випускна робота, «Місячна тінь», отримала приз декана факультету. Мабуть, саме це додало їй впевненості у собі і спричинило вибір професійної діяльності.
Дебютувала Махоко під псевдонімом Банана Йосімото — від улюблених письменницею квітів банана. Офіційним літературним дебютом Йосімото вважається роман «Кухня», який одержав відразу три призи: премію журналу «Кайен» 1987 р. за найкращий дебют у листопаді 1987 року, літературну премію Кека Ідзумі в січні 1988 і рекомендаційну премію міністерства освіти в серпні. Її твір перекладено багатьма мовами і продається в 20 країнах світу.
Загалом Банана Йосімото написала понад 20 повістей, оповідань та есе, а також кілька робіт у співавторстві. За трьома її творами — «Кухня», «Цугумі» та «Аргентинська бабка» — було знято фільми.
Твори Банани Йосімото користуються особливою популярністю серед молоді, вихованої на коміксах та телебаченні, відразу ж після виходу стаючи бестселерами. Так, «Кухня» зараз витримала в Японії понад 70 перевидань. Виходячи з тиражів і читацької популярності, вісімдесяті-дев’яності роки в японській літературі можна назвати епохою Йосімото і Муракамі.
Твори письменниці відзначені низкою літературних премій: премією Сканно (Італія), премією ім. Мурасакі Сікібу, премією Fendissime, категорія авторів до 35 років (Італія), літературною премією «Срібна маска» (Італія), премією Бункамура Дю Маго, італійською літературною премією «Capri Award» за внесок у літературу.
Культурно-освітньо-географічний проект «Сучасна літературна абетка країн світу» вітає всіх читачів та користувачів бібліотеки ім. І. Франка з Новим Роком та Різдвом! Нехай 2025 рік принесе у ваші будинки затишок, достаток, благополуччя та взаєморозуміння, у серця – любов та щастя, а нашій красуні Україні – довгоочікуваний мир!