Співробітниця бібліотеки №1 імені Багрицького Наталія Стегній нагадує про знаменитий роман «Майстер і Маргарита». Його автор, Михайло Булгаков, ставив питання, які актуальні і в наші дні.
Розмірковуючи про свій новий відгук на прочитану книгу, вирішила звернутись до класики. Сьогоднішній день, як ніколи, спонукає до роздумів. Згадується багато — і пошуки змісту буття П’єром Безуховим і Андрієм Болконським в безсмертному романі Льва Толстого, коли герої вирішували, що важливіше: творити добро, чи не причиняти зла. І душевні страждання Онєгіна і Печоріна в творах Олександра Пушкіна і Михайла Лермонтова. І «вічний» Чацький Грибоєдова.
Але сьогодні я хотіла би зупинитися на творі, який викликав, викликає і буде викликати полеміку в суспільстві. Це роман Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита».
Багатьом відома історія, написана геніальним автором про Христа і Пілата, Москву 30-х років, письменника, зацькованого соцреалістичними реаліями. Можна погоджуватися, не погоджуватися з автором, але зверніть увагу, як сучасно звучать слова великого Булгакова: «злих людей немає на світі, є нещасливі», «нещасна людина – жорстока… а все лише через те, що добрі люди спотворили її», «Ви судите по костюму?Ніколи не робіть цього. Ви можете помилитися…»,
«Ніколи і нічого не просіть! Ніколи і нічого і особливо у тих, хто сильніший за вас. Самі запропонують і самі все дадуть…», «правду говорити легко і приємно», «боягузтво – найстрашніша людська вада», «що б робило твоє добро, якби не існувало зла…», «зрозумійте, що мова може приховувати істину, а очі – ніколи», «Люди як люди… Люблять гроші… Ну, легковажні… Ну, що ж …і милосердя іноді стукає у їхні серця… звичайні люди…Квартирне питання лише зіпсувало їх…»
Кожна думка письменника народжує у нас багато асоціацій з сьогоденням. Жорстокість людей, як відповідь на чиєсь зло, питання правди і неправди, сміливості і боягузтва, влади, істини, справедливості, милосердя… І основна проблема роману – проблема добра і зла – це теж головне питання нашого часу. Відповідь на це питання потрібно теж шукати у Булгакова. З його точки зору, справжнє добро полягає в тому, щоб перетворити злу людину в добру. І це є істина для письменника.
Нелегке життя прожив Михайло Булгаков. В ньому було все: і кохання, і тяжкий труд, і хвороба, і цькування за творчість, і спалений рукопис, і всесвітнє признання після смерті.
«Що б не говорили песимісти, земля все ж абсолютно прекрасна, а під місяцем і просто неповторна». Великий Булгаков вчить нас добру і любові на цій неповторній землі.
Наталія Стегній
Стиль і орфографія автора рецензії збережені