2022 року виповнилося 45 років від дня заснування Одеського літературного музею. До цієї дати був підготовлений 10-й (теж ювілейний) випуск збірки наукових статей та публікацій “Дім князя Гагаріна”. Але вийшла збірка з друку лише наприкінці 2023 року. Збірники, що видаються літературним музеєм, завжди дуже інформативні, змістовні, охоплюють широке коло тем і авторів.
Герцог Рішельє — особистість для Одеси не просто важлива, і найцікавіша і найважливіша. Про нього писали багато одеських краєзнавців. Тепер ми маємо можливість познайомитися з першоджерелом — листами самого Рішельє, вперше перекладеними французькою.
Вони розкривають зсередини найскладніший період історії Одеси — боротьба з чумою 1812 року, а також приклад людини, яка поєднувала в собі адміністративні здібності та вміння глибоко відчувати життя оточуючих його людей.
Також завдяки епістолярному жанру описуються докладніше два епізоди з біографії Михайла Семеновича Воронцова — напередодні його одруження та перша спільна подорож із молодою дружиною, Єлизаветою Ксаверіївною.
Тетяна Донцова продовжує своє багаторічне та докладне дослідження історії одеської Молдаванки. Вона розповідає про будинок за адресою: Степова, 12, який поки що зберігся. Він належав батькові поета, перекладача, видавця Олександра Соколовського.
Поруч розташовувався консервний завод Саула Соколовського та типолітографія.
У цьому будинку бували молоді на той час поети — Едуард Багрицький, Семен Гехт, Семен Ліпкін…
Професор Єврейського університету в Єрусалимі представив до публікації невідомі спогади А.М.Федорова про Володимира Жаботинського. Але спочатку він дуже докладно та цікаво розповідає про самого Федорова. Він був поетом, прозаїком, драматургом, перекладачем, журналістом і живописцем-любителем, який чверть століття прожив в Одесі, ввібрав одеську атмосферу, став постійним співробітником газети “Одеські новини”.
Це лише невелика частина насиченого, змістовного 10-го випуску «Дім князя Гагаріна».
Приходьте, знайомтеся, поповнюйте свої знання про рідне місто.