Пропонуємо вашій увазі наступний випуск з огляду нових надходжень до Абонемента ЦМБ ім. І. Франка. Дагмар Марія Ланге (псевдонім — Марія Ланг) — шведська письменниця, педагог, музичний критик і авторка численних детективів для дорослих і дітей — стала однією з перших у Швеції авторів-жінок у цьому жанрі. ЇЇ твори мають велику популярність і перекладені не менш як дванадцятьма мовами. 1971 року Марія Ланг стала однією з тринадцяти засновників Шведської академії детективу.
Ланг почала публікуватися в 1949 році, випустивши у світ кримінальний роман «Брешуть не тільки вбивці». Надалі вона неухильно дотримувалася девізу «щороку — не менше однієї книги» і за все життя написала сорок три детективи для дорослих та чотири — для дітей. Письменниця мала успіх: кожне її видання виходило досить значним тиражем — до 40 000 примірників. Марія Ланг має особливий стиль – вона пише детективи і затишними, і моторошними водночас, вправно поєднує елементи класичного детективу з тонким гумором та яскравими описами шведської провінції 1950-1960-х рр.
Постійний персонаж усіх творів Марії Ланг (крім дитячих) — це розумний, іронічний, з незмінною люлькою високий худий Крістер Війк. Крістер — комісар поліції , якому неодноразово допомагає у роботі дружина Камілла — уславлена оперна співачка. До другорядних героїв багатьох книг Марії Ланг належать солідний сержант Оке Нурд та досвідчений судовий медик Альгрен. І, нарешті, літературна постать, яка з’являється у кількох творах, — самотня, трохи безпорадна, натомість розумна й тямуща Альмі Граан — автор кримінальних повістей, alter ego самої Ланг. Ті ж окуляри з товстим склом, та ж звичка прогулюватися вночі, майже той самий вік. «Almi Graan» — це не що інше, як анаграма псевдоніма «Maria Lang». З кожною наступною книгою усі ці персонажі дорослішають. Події розвиваються переважно у Скузі — середовищі, яке авторка дуже добре знала.
Сьогодні в огляді дві книги письменниці.
Детективна повість «Король наш Конвалія з гаю» запрошує вас, шановні читачи, ознайомитися із мешканцями тихого шведського містечка, розмірене та спокійнє життя якого порушила небувала подія: перед самим весіллям загадково зникла наречена! Цю загадку, як ви вже здогадалися, розв’язує кримінальний комісар Крістер Війк, орієнтуючись у слідстві переважно на психологічні мотиви. Марія Ланг пропонує нам поринути в напружену історію на тлі життя провінційного містечка 1950-х рр. минулого століття та майстерно розкриває усі мотиви скоєного злочину.
Друга книга – «Чорне літо».
Спочатку письменниця занурює читача у розслаблюючу атмосферу спекотного курортного містечка, а потім приголомшує вбивством, яке теж доведеться розплутувати комісару Війку.
Він зі своєю дружиною приїхав у відпустку у своє рідне містечко, до мами – порибалити, поспілкуватися, відпочити. Сюди ж, завдяки рекламній кампанії, приїхало багато гостей, і серед них – журналістка Карен – красива вдова, яка відразу знайшла у місті знайомих і мала власні плани на відпочинок. Але, справа набуває зовсім іншого обороту…
Під час розслідування читач дізнається і про підсипані снодійні засоби, і про гроші, і про давню таємницю, і відбитки пальців, і про опубліковані листи, і про величезне бажання приховати правду за будь-яку ціну… Наприкінці повісті здається, що вбивцю знайдено, але лише на останніх сторінках авторка розставила всі крапки над «і», тобто тримала інтригу до останнього.
Шанувальники скандинавських детективів обов’язково відчують, як у своїх книгах Марія Ланг вправно поєднує елементи класичного детективу з тонким гумором та яскравими описами шведської провінції другої половини ХХ століття, як вустами своїх героїв цитує класиків і веде дискусії про мистецтво. Завдяки всім цим перевагам Марію Ланг охоче читають, є клуби її численних шанувальників.
Слід зазначити, що це — перший переклад твору українською мовою.
Стиль та орфографію автора огляду збережено