Боротьба за владу – які справжні цілі ставить кожен з опонентів у цій сутичці? На які хитрощі готові піти «наближені до Бога», які прагнуть здобути абсолютну силу над життям простого люду? Відповіді на ці запитання дає нам Болеслав Прус у своєму романі «Фараон».
З одного боку барикад – молодий фараон Рамсес XIII, з іншого – каста жерців Амон-Ра на чолі з верховним жерцем Херихором. Новий імператор, спостерігаючи за важким становищем єгипетського народу, хоче провести ряд економічних і соціальних реформ, щоб вивести імперію з занепаду і повернути колишню могутність царської сім’ї. Проте, вкрай непросто від слів перейти до дій, коли твоїм намірам протистоїть каста жерців, сила яких у знаннях, які недоступні простій людині. Віроломство, інтриги, брехня, вбивства — на що тільки не готова була піти каста жерців у боротьбі за владу та збагачення свого багатства.
Спочатку сюжет роману став прототипом протистояння польського духовенства і чинної влади, але пізніше історики висунули здогад, що прообразом конфлікту головних героїв — Рамсеса XIII й Херихора стали розбіжності між молодим російським імператором Миколою II й оберпрокуророром Св. Побєдоносцевим. Також у романі знайшли відображення та проблеми сучасного автора європейського колоніалізму, зокрема, боротьба за Єгипет між Англією та Францією та повстання 1879—1882 років, яке очолює Ахмед Арабі-паша.
Автор торкається проблематики бідності простого населення, його роль у житті держави; будову політичного устрою як з економічного погляду, так і з філософського; вплив релігії на управління державою. Крім цього, досить яскраво розкрито тему кохання та дружби у людських взаєминах.
Однією з головних переваг «Фараону» є те, наскільки автор зміг точно передати життя Стародавнього Єгипту кінця першого тисячоліття до нашої ери.
Роман залишається актуальним до цього дня, бо духовенство, в більшості суспільств відіграє досить велику роль у розвитку держави й переслідує ті самі цілі, тому дана боротьба буде нескінченною…
Рекомендує до прочитання бібліотекарка Майя Макєєва.
Стиль та орфографію автора рецензії збережено