gruziny-v-odesse-2Грузинська діаспора міста внесла значний внесок в історію Одеси, а сучасна грузинська діаспора міста є гідним продовжувачем кращих традицій своїх предків. Це зауваження е тим більш доречним, якщо взяти до уваги нечисленність грузинів в Одесі протягом усієї історії міста.

Поступаючись чисельно багатьом національностям Одеси, грузини мали помітне представництво в багатьох сферах життя, причому стабільно, протягом майже двох сотень років. Так, наприклад, багато національних громад Одеси не мали такого яскравого представництва в сфері науки та освіти (В. Петріашвілі, П. Мелікішвілі, С. Аваліані, К. Тунтія, Е. Парцхаладзе, Т. Горгіладзе).

У другій половині XX століття грузини закріпилися в таких галузях господарства як будівництво і виноробство. У XX столітті можна говорити також про такий феномен як величезний вплив грузинів на розвиток морського флоту в Одесі.

Але ще більш монументальним виглядає внесок грузинів у розвиток медицини в Одесі. Грузинські лікарі стояли біля витоків цілих галузей медицини.

У 1920-ті роки грузини відіграли видатну роль у розвитку кінематографу в Одесі (I. Кавалерідзе та I. Перестіані). А в другій половині цього сторіччя грузин П. Хіджакадзе був засновником сучасного одеського телебачення. Г. Годирідзе заклав основи сучасних успіхів симфонічного оркестру Одеської філармонії.

Більшість з грузинських вчених та діячів мистецтва були не тільки одеськими та грузинськими, але й всесвітньо відомими фахівцями, тим самим сприяючи збільшенню культурного потенціалу Одеси. В усі періоди своєї історії одеські грузини підтримували тісний зв’язок з Грузією, що стало однією з передумов збереження грузинської культури в Одесі. Одеса стала своєрідним культурним коконом для грузинів, які більш міцними, верталися у всеозброєнні знань та досвіду на свою Батьківшину та працювали надалі на її благо.

Музичко, Олександр Євгенович. Грузини в Одесі: Історія та сучасність.- Одеса.: ВМВ, – 292 с.

 

Анонси бібліотечних заходів в ЦБС м. Одеси

19.11 о 16.00: "Одеса очима відомих пісменників". ЦМБ ім. І.Франка (Книжковий пров., 1а)
20.11 о 15.00: «Відкриваємо серця для добра». День доброти. Філія №29 (Лузанівська, 67)
20.11 о 10.00: «Революція Гідності: горнило духу, патріотизму, мудрості». Урок пам’яті. Філія №47 (Люстдорфська дорога, 146/1)
21.11 о 14.00: «Цікаві події в історії». Інформаційний огляд. До Дня працівників радіо, телебачення та зв’язку. Філія №2 (вул. Градоначальницька, 9)
21.11 об 11.00: «Пам`яті героїв Майдану». Година вшанування. Філія №34 (сел. Шевченко-3, вул. Перемоги, 26)
21.11 о 14.00: «Екологія гідності, свобода совісті». Подорож у минуле. Філія №41 (вул. Iнглезi, 5)
21.11 о 12.00: «Трагедія і біль 30-х». Кіноподорож в минуле. До Дня Голодомору. Філія №47 (Люстдорфська дорога, 146/1)
25.11 о 14.00: «Скорботна свічка пам`яті святої». Урок мужності до дня голодомору в Україні. Філія №29 (Лузанівська, 67)

Архіви