19 січня в бібліотеці №1 імені Е. Багрицького відбулося відкриття фотовиставки Лілії Гричулевич «Прадавня історія, культура та традиції українців. Подорожі Гуцульщиною», приурочене до Дня Соборності України. Гостями заходу були учні 10 класу гімназії №1 імені Алли Бистріної з класним керівником Катериною Ямцун, а також зацікавлені читачі бібліотеки.
Розпочалося свято виступом Одеського козацького народного хору «Козацьке коло», який виконав декілька пісень в традиційних українських костюмах. Цей завзятий колектив займається збором, збереженням та популяризацією української культури, зокрема обрядових пісень, колядок та щедрівок. Керівник хору Лариса Козловська нагадала присутнім, що Одеса незаслужено вважається «відірваною» від багатої української культури, адже південь України також багатий на фольклорну спадщину. Недарма перша «Просвіта» була відкрита саме в Одесі.
Далі автор виставки – еколог, суспільний діяч та щирий патріот України Лілія Гричулевич поділилася своїми враженнями від подорожі мальовничим краєм річок, полонин і яскравого сонця – Гуцульщиною. Це єдине місце в Україні, де зберіглися найдавніші дерев’яні церкви, де люди в повсякденному житті носять автентичний гуцульський одяг і виконують старовинні обряди, шанують традиції та культуру своїх предків.
За допомогою фотографій Лілія Гричулевич розповіла і наглядно показала присутнім особливості гуцульського побуту та народного промислу. Серед ремесл, які зберіглися до наших днів, особливо розповсюдженими є:
- Космацьке писанкарство;
- Сирна пластика;
- Ткацтво або ліжникарство;
- Різьбярство;
- Косівська кераміка;
- Гуцульські музичні інструменти.
Автор виставки детально розповіла про унікальні обряди гуцулів, серед яких особливо виділяються обрядовий Святий вечір та Різдвяна коляда.
Місця, показані на виставці були знімальним майданчиком всесвітньо відомого фільму «Тіні забутих предків». Речі зі зйомок цієї стрічки зібрані у невеликому будиночку на Верховині – в музеї Параджанова.
Фотовиставка Лілії Гричулевич дала можливість присутнім відчути справжній дух і силу українських прадавніх традицій, згадати про необхідність свободи і єдності, що є особливо актуальним напередодні дня Соборності України.
Після розповіді автора, своє захоплення виставкою висловили громадський діяч і політик Надія Яшан, яка нагадала учням про нелегкий шлях українців до єдності та незалежності; директор грузинської недільної школи «Ана-Бана» Мегі Лашхиа розповіла про дружбу українського та грузинського народів і надію на підростаюче покоління, яке буде її зміцнювати. Представник бібліотеки ім. Франко Ірина Серебреннікова відмітила надзвичайну духовність жителів західної України.
Наприкінці заходу усі охочі змогли більш детально оглянути представлені світлини та зразки виробів народного промислу гуцульських майстрів.