14 жовтня країна відзначає День українського козацтва. Цій даті присвячена книжкова виставка «Козацька слава в історії та літературі» в бібліотеці №7 ім І.П. Гайдаєнко.
Співробітники читального залу представляють і віртуальну книжкову виставку «Козацька слава в історії та літературі».
Книга Володимира Антоновича «Коротка історія Козаччини» та маловідоме наукове дослідження «Останні часи Козаччини на Правобережжі» доводять, що героїчне минуле козацтва – це і є справжня історія нашого краю.
Виникнення і становлення козацтва від кінця ХV ст. до 1686 р. розповідає книга Дмитра Яворницького «Історія запорізьких козаків», т.2.
У книзі відомого історика Олени Апанович «Розповіді про запорозьких козаків» зібрано надзвичайно цікаві і маловідомі матеріали з історії запорозького лицарства.
У ХVI столітті козаки заснували Запорозьку Січ. Найвища влада на Січі належала Військовій козачій раді, де козаки обирали собі керівника – кошового або гетьмана. Це був час видатних особистостей. Про них – на сторінках книг Богдана Сушинського, Олександра і Михайла Уривалкіних, Віктора Горобця та інших.
Особливий розділ виставки присвячений створенню козацького війська у чорноморських степах, про історію, побут козаків у наукових нарисах «Одеса козацька», зібраних на основі документальних джерел українського козацтва у Хаджибеї-Одесі протягом ХV1 – ХХ століть.
Про Дунайськє козацьке військо, його роль у заселенні та військові і культурні традиції у книзі Олени Бачинської «Дунайське козацькє військо».
Про прізвища одеситів, які існують тепер і які існували 600-400 років тому у книзі Олекси Різникова «Козацькі прізвища і гени матінки Одеси».
Творчість багатьох письменників містять історичні твори про часи козаччини. Це книги Михайла Старицького, Володимира Сосюри, Богдана Лепкого, Юрія Мушкетика, Миколи Гоголя, Данила Кулиняка, Олекси Різниченко та інших.