10 грудня у Центральній міській бібліотеці імені І.Франка Тамара Павлівна Биханова, історик, краєзнавець та екскурсовод прочитала лекцію “Династія Манук-беїв на вулиці Гоголя, 15 в Одесі”. Виступ був ілюстрований рідкісними малюнками та світлинами.
Манук-бей Мірзоян (1769 – 1817) – державний діяч Османської імперії вірменського походження. Служив при дворі турецького султана на посаді драгомана — щось на зразок заступника міністра закордонних справ. А потім очолював фінансове відомство імперії Османа, за що отримав приставку «бей» до імені Манук.
Був звинувачений турецькою стороною у зраді та залишився жити у тій частині Бессарабії, яка відійшла до Російської імперії. У вірменина Манук-бея з Туреччиною були свої рахунки. У Манука вкрали батьківщину, і він мстився.
Він працював за ідею, але як справжній вірменин зумів при цьому заробити величезні гроші.
Уродженець Болгарії, турецький дипломат, румунський підприємець, Манук-бей Мірзоян зрадив Туреччину в ім’я вірменського патріотизму, знаючи, що у Вірменії йому не жити ніколи.
Манук-бей Мірзоян народився в болгарському місті Рущуку, здобув освіту в Яссах, після смерті батька став багатим спадкоємцем і за допомогою своїх фінансів просував політичні рішення.
У нього були шестеро дітей, зокрема син Мурат (Іван) та онук Григорій.
В Одесі по вул. Гоголя, 15 знаходиться палац князя Манук-бея 1845-1846 років побудови, архітектори І.О. Даллаква та А.С. Шашин.
Будинок розташований у глибині двору, на відміну від решти будівель вулиці.
У 30-ті роки ХХ століття у цьому будинку розташовувався державний науково-дослідний та лікувально-педагогічний інститут. У 2007 року там велися реставраційні роботи.