20 серпня в читальній залі ЦМБ ім. І. Франка Артем Юрійович Васюта, історик, краєзнавець та екскурсовод, для краєзнавчого товариства «Моя Одеса» провів захід «Українська Одеса: вигадка чи реальність». Члени краєзнавчого товариства «Моя Одеса» дізналися про деякі сторінки з історії української Одеси.
Козацькі поселення були задовго до заснування Одеси в 1794 році. Козаки припливали до території, де зараз знаходиться Одеса, ще за часів існування тут міста Кочубіїва. Перша згадка про порт Кочубій – 1415 рік. Тоді тут відвантажували зерно на допомогу Константинополю. Формально від короля польського, але все одно це було зерно з українського Поділля.
Нерубайське, Чубаївка, Холодна Балка тощо — козацькі назви, відомі кожному одеситу, які вживаються в Одесі по сей день ще з часів Хаджибея.
Це степи, відвойовані українськими козаками. У 1789 році російські війська разом із козаками взяли штурмом фортецю Хаджибей, в 1791-му за умовами Ясського миру ці землі приєднали до Російської імперії. В 1793 році в результаті розподілу Речі Посполитої до Росії також відійшли Київщина, Волинь і Поділля – багаті зерном регіони. За часів Речі Посполитої українське зерно потрапляло в Європу через Гданськ, а приблизно з 1800 року пішло на європейські ринки через Одесу. І з цього починається одеський феномен.