Переглядів:583

Бібліотекар читального залу філії №7 Наталія Щербіна прєдставляє книжкову виставку «Майстер новели» до 150-річчя від дня народження Василя Стефаника.

В українську і світову літературу Василь Стефаник увійшов як майстер психологічної новели. «Строгість, точність, глибина дослідження людського існування, — відзначав Микола Бажан, — робить новели Стефаникові вічно жаріючім огнищем роздумів, переживань, відчуттів». 

Письменник жив і творів у задушливій атмосфері колишньої Галичини, що перебувала на становіщі колонії Австро-Угорської имперії, а після ії розвалу (1918 р.) панської Польщі.

Перша збірочка новел «Синя книжечка» принесла йому славу і всенародне визнання. Народ читав і плакав, вражений силою трагізму, ніби переживаючи своє життя.

Герой однойменної новели Антін після смерті дружини та двох синів почав пиячити, втрачаючи останнє майно. А потім пішов із села найматися. Нещасний і принижний, Антін з болем показує людям «синю книжечку» — паспорт.

Страшний епізод змалював Василь Стефаник у новелі «Лесева фамілія». Лесоха з дітьми догоняє чоловіка і примушує дітей бити батька, бо він вкрав, щоб пропити, останні злидні з хати.

Розповідає письменник і про тяжку солдатчину, що губила життя молодих селянських синів. Це новели «Виводили з села» та «Стратився».

Не обійшов письменник увагою і таке болюче питання, як  емиграція західноукраїнських селян за океан у иошуках кращої долі. Головний герой новели «Камінний хрест» Іван Дідух прощається з усім селом, а на пагорбі ставить великий кам’яний хрест – символ стражденної долі народу і любові до рідного краю, символ втраченного життя.

Не міг Стефаник не бачити, що не всі селяни покірно несуть свій хрест, що нарастає народний гнів, бедняки піднімаються до протесту. У новелі «Палій» Федір виступає проти багатія  Андрія Курочки і підпалює його маєток.

До самої смерті (1936 р.) не кидало письменника бажання «сказати людям щось таке сильне и гарне, що такого ім ніхто не сказав ще».  Разом з творами письменника на нашій виставці представлено і декілька літературознавчих праць. Це дві книги Василя Лесина «Василь Стефаник – майстер новели» і «Василь Стефаник. Життя і творчість» — про тривалі і складні ідейно-творчи пошуки та формування художнього методу письменника, його місце в історії літератури. Багато уваги надається характеристиці творчої манери, стилю письменника в книзі Олени Гнидан «Василь Стефаник. Життя і творчість: Посібник для вчителя» А на основі  документальних і архівних данних розповідається про життя і творчість майстера новели в праці Федіра Погребенника «Сторінки життя і творчості В. Стефаника». Цікаво, що в роботі над працею значну допомогу авторові надали сини письменника Семен і Кирило Стефаники.

   Це книги прочитають літературознавець, письменник, вчитель і студент, всі, хто цікавиться творчими секретами новеліста.

І як відзначила Олена Гнідан, в творчості Василя Стефаника «ми відкриваємо тайни душі людини і навколишнього світу з радістю, хвилюванням, зачарочарованістю. Відкриваємо красу».      

                     

Анонси заходів ЦБС для дорослих м.Одеси

Запрошуємо на заходи з 14 по 21 квiтня

Натисніть, щоб побачити анонси

19 квiтня, п’ятниця

14.00 Творча зустріч з письменницею Ганною Стоевою-Колісніченко. ЦМБ ім. І. Франка (Книжковий пров. 1а)

20 квiтня, субота

17.00 «Поетичний слем».  Благодійний вечір. ЦМБ ім. І. Франка (Книжковий пров. 1а)

21 квiтня, недiля

10.30 «Мистецька студія. Діти». В рамках art-клубу при бібліотеці. Філія №12 (вул. Фонтанська дорога, 116)

Наші соціальні мережі
Натисніть, щоб побачити список наших соцмереж

Централізована бібліотечна система для дорослих

Instagram ЦБС для дорослих

Facebook ЦБС для дорослих

YouTube ЦБС для дорослих

Арт бiблiотека 2.0

ЦМБ ім. І. Я. Франка

TikTok

TikTok BookTok

Instagram

Instagram Краєзнавчий відділ

Instagram бібліотечного котика

Facebook

Facebook Читальна зала

YouTube

Одеса для всіх

Про Одесу з любов’ю

Бібліографічна авоська

Бібліотека №1

TikTok

Facebook

Facebook

YouTube

Бібліотека №2 ім. К. Г. Паустовського

Facebook

Facebook Кают-компанія «Морська бібліотека»

Facebook Письменники-мариністи Одеської Обласної організації ім. І. П. Гайдаєнко

Facebook Лауреати літературної премії ім. К. Г. Паустовського

Facebook Золота троянда

Час великих очікувань

Бібліотека №3

Facebook

Бібліотека №6

Facebook

Бібліотека №7

Facebook

Бібліотека №12

Facebook

Бібліотека №16

Facebook

Бібліотека №25

Facebook

Бібліотека №28

Facebook

Бібліотека №29

Instagram

Facebook

Бібліотека №30

Facebook

YouTube

Симфонія книжкових сторінок

Бібліотека №32

Facebook

Бібліотека №33

Facebook

Бібліотека №34

Facebook

Бібліотека №35

Facebook

Бібліотека №41

TikTok

Instagram

Facebook

Бібліотека №42

Instagram

Facebook

YouTube

Бібліотека №44

YouTube

Бібліотека №47

Facebook

YouTube

Бібліотерапія

Зональні блоги

Територія книг

Бібліотечні Черемушки

Управління культури Департаменту КМСЄІ Одеської міської ради
Facebook Pagelike Widget
Робота ЦБС м.Одеси під час війни

Незважаючи на важкий та небезпечний час, Централізована бібліотечна система міста Одеси продовжує роботу. Щодня сотні читачів приходять у філії, щоб узяти книги, поспілкуватися з бібліотекарями, зарядитись вірою в те, що все буде гаразд. Співробітники ЦБС проводять заходи, які допомагають людям стійко триматись у ці нелегкі дні. Ми підготували відеорозповіді про те, як кожна бібліотека ЦБС робить свій внесок у моральну підтримку одеситів та біженців з інших міст.

Архіви