Бібліотекар читального залу філії №7 Наталія Щербіна прєдставляє книжкову виставку «Майстер новели» до 150-річчя від дня народження Василя Стефаника.
В українську і світову літературу Василь Стефаник увійшов як майстер психологічної новели. «Строгість, точність, глибина дослідження людського існування, — відзначав Микола Бажан, — робить новели Стефаникові вічно жаріючім огнищем роздумів, переживань, відчуттів».
Письменник жив і творів у задушливій атмосфері колишньої Галичини, що перебувала на становіщі колонії Австро-Угорської имперії, а після ії розвалу (1918 р.) панської Польщі.
Перша збірочка новел «Синя книжечка» принесла йому славу і всенародне визнання. Народ читав і плакав, вражений силою трагізму, ніби переживаючи своє життя.
Герой однойменної новели Антін після смерті дружини та двох синів почав пиячити, втрачаючи останнє майно. А потім пішов із села найматися. Нещасний і принижний, Антін з болем показує людям «синю книжечку» — паспорт.
Страшний епізод змалював Василь Стефаник у новелі «Лесева фамілія». Лесоха з дітьми догоняє чоловіка і примушує дітей бити батька, бо він вкрав, щоб пропити, останні злидні з хати.
Розповідає письменник і про тяжку солдатчину, що губила життя молодих селянських синів. Це новели «Виводили з села» та «Стратився».
Не обійшов письменник увагою і таке болюче питання, як емиграція західноукраїнських селян за океан у иошуках кращої долі. Головний герой новели «Камінний хрест» Іван Дідух прощається з усім селом, а на пагорбі ставить великий кам’яний хрест – символ стражденної долі народу і любові до рідного краю, символ втраченного життя.
Не міг Стефаник не бачити, що не всі селяни покірно несуть свій хрест, що нарастає народний гнів, бедняки піднімаються до протесту. У новелі «Палій» Федір виступає проти багатія Андрія Курочки і підпалює його маєток.
До самої смерті (1936 р.) не кидало письменника бажання «сказати людям щось таке сильне и гарне, що такого ім ніхто не сказав ще». Разом з творами письменника на нашій виставці представлено і декілька літературознавчих праць. Це дві книги Василя Лесина «Василь Стефаник – майстер новели» і «Василь Стефаник. Життя і творчість» — про тривалі і складні ідейно-творчи пошуки та формування художнього методу письменника, його місце в історії літератури. Багато уваги надається характеристиці творчої манери, стилю письменника в книзі Олени Гнидан «Василь Стефаник. Життя і творчість: Посібник для вчителя» А на основі документальних і архівних данних розповідається про життя і творчість майстера новели в праці Федіра Погребенника «Сторінки життя і творчості В. Стефаника». Цікаво, що в роботі над працею значну допомогу авторові надали сини письменника Семен і Кирило Стефаники.
Це книги прочитають літературознавець, письменник, вчитель і студент, всі, хто цікавиться творчими секретами новеліста.
І як відзначила Олена Гнідан, в творчості Василя Стефаника «ми відкриваємо тайни душі людини і навколишнього світу з радістю, хвилюванням, зачарочарованістю. Відкриваємо красу».