
5 квітня краєзнавча субота у ЦМБ ім. І. Франка була присвячена туманам в Одесі. Професор факультету морських перевезень та технологій Національного університету «Одеська Морська Академія» Тетяна Василівна Варбанець прочитала лекцію на тему “Особливості одеських туманів. Знайомі та незнайомі”.
Хмари Stratus (St), російська назва шаруваті — низькі однорідні хмари. Часто їхня нижня межа знаходиться на висоті не більше 300 метрів.
Ці хмари навіть можуть лежати на поверхні землі і їх тоді називають туманом. Stratus можуть бути щільними і так погано пропускати сонячне світло, що Сонце взагалі не видно.
Вони, як ковдрою, покривають землю. Якщо подивитися зверху (пробившись літаком крізь товщу хмар), то освітлені Сонцем, вони сліпучо білі.
Сильний вітер іноді розриває stratus на шматки, так звані stratus fractus. З цих хмар взимку можуть випадати легкі крижані голки, а влітку мряка – дуже дрібні краплі, зважені в повітрі, які поступово осідають. Мряка буває з суцільних низьких stratus або з поверхні Землі, тобто з туману.
Також Тетяна Василівна нагадала про переваги Одеського регіону, де ясних, погожих днів у році більшість – приблизно 200, днів із дощами й іншими опадами – приблизно 100, а холодних і морозних – близько 65.