
12 квітня краєзнавча субота в ЦМБ ім. І. Франка була присвячена історії телефонного зв’язку в Одесі. «Алло, баришня, центральна?» — саме під такою назвою Ольга Андріївна Козоровицька вирішила розповісти про цікаві випадки виникнення та установлення телефонів в Одесі.
Вперше телефонний зв’язок на українських землях було встановлено 13 липня 1882 року (запрацювала приватна телефонна мережа в Одесi). На той час місто володіло вже 18 телефонними номерами.
Внаслідок великої відстані кабелі потрібно було тягнути через всю Одесу. Початок XX століття не сильно змінив телефонізацію нашого міста. Процес телефонної установки, все так же був неймовірно трудомістким. Всі телефонні деталі важили більше восьми кілограм. Це було дуже недосконало й незручно. Якість телефонного зв’язку була дуже поганою і переривчастою.
Проте, кількість користувачів постійно збільшувалася. У 1901 році датським консулом Георгієм Рафаловичем була створена організація у вигляді «Одеського телефонного товариства”. За пару років до цього одеситами — винахідником і журналістом Мойсеєм Фрейденбергом і фізиком Бердичевським-Апостоловим — була сконструйована річ у вигляді «телефонного з’єднувача», який складався з двохсот п’ятидесяти номерів.
У двадцятому столітті телефонні станції переважно були на ручному обслуговуванні, а одеськими винахідниками була створена перша автоматична телефонна станція.