Продовжуємо нашу подорож! Прямо зараз вирушаємо до країни, яка знаходиться у Північній Європі – Фінляндію — восьму за площею країну Європи й найбільшу малонаселену країну Європейського Союзу.
Незважаючи на те, що майже чверть площі країни перебуває за полярним колом, а сніговий покрив на півдні тримається 4-5 місяців, Фінляндію сьомий рік поспіль визнали найщасливішою країною світу! Рейтинг ґрунтується на середній оцінці якості життя різних груп населення за три попередні роки. Аналітики беруть до уваги такі фактори, як ВВП на душу населення, соціальна підтримка, тривалість здорового життя, свобода, щедрість і корупція.
Але нас із вами, шановні читачі, більше цікавить література цієй суворої, але дуже щасливої країни.
Отже, знайомтеся — Софі Оксанен, одна з найпопулярніших фінських письменниць, публіцистка, феміністка.
На початку 2024 року Софі Оксанен відсвяткувала 47 день нарождення, а сталася ця подія 7 січня. Народилася Софі 1977 року у місті Йювяскюля. Її батько — фін, а мама — естонка, народжена в окупації, яка в 1970-і роки емігрувала до Фінляндії.
Софі навчалася в університетах Йювяскюля та Гельсінкі, вивчала драму в Академії театру Фінляндії.
У 2009 році у співавторстві з естонською письменницею Імбі Паю Софі Оксанен випустила у Фінляндії документальну збірку «За всім стояв страх», що складається зі статей різних авторів на тему радянського періоду в історії Естонії. Її романи «Сталінські корови», «Очищення» та «Коли зникли голуби» також присвячені історії Естонії.
Софі Оксанен – одна з найпремійованіших авторок у Нордичних країнах: найтиражніша газета Естонії Postimees назвала письменницю Персоною року (2009), вона нагороджена естонським Орденом хреста землі Марії IV класу (2010), Європейською книжковою премією (Брюссель) — за роман «Очищення», премією Феміна зарубіжному автору (2010), медаллю «За Фінляндію» ордена Лева Фінляндії (2012). У березні 2013 року Софі Оксанен стала першою фінською письменницею, нагородженою Літературною премією Шведської академії (так званою «Малою нобелівською премією»).
Її книги перекладено понад сорока мовами. Тому коли письменниця видала роман про Україну «Собачий майданчик», сумнівів не було: він ширитиметься світом. Письменниця вже не вперше порушує проблеми України, підкреслюючи соціальні, політичні й історичні контексти. Сюжет книги закручується довкола теми комерційного донорства, української мафії та, звісно, теми російсько-української війни та Майдану. Кожна її книжка – це занурення не лише в природу людини, а в природу різних явищ: комплекса меншовартості, мук самоідентифікації, влади над людиною, опіру цій владі тощо. Цей роман також не став виключенням.
За два роки твір надрукували у Швеції, Франції, Україні. Потім починається хід англомовними країнами: США, Велика Британія, Канада. Права продано у 22 держави, і в арабські також.
Софі Оксанен глибоко поважає українську культуру та традиції, у повсякденному житті носить вишиті вручну сукні і улюблену брошку із портретом Лесі Українки. Товариство Українців у Фінляндії нещодавно нагородило її почесною медаллю за популяризацію та привернення уваги до України в Європі та світі.