Проект «Сучасна літературна абетка країн світу» запрошує вас у чергову подорож. Сьогодні ми вирушаємо до Сполучених Штатів Америки – держави справжньої демократії та великих можливостей — з метою познайомити вас з творчістю всесвітньовідомой письменниці – Донни Тартт.
Наприкінці поточного року Донна Тартт відзначатиме 61-й рік народження. Письменниця народилася 23 грудня 1963 року в невеликому містечку Грінвуд, розташованому в східній частині штату Міссісіпі. Як і більшість дітей, будучи п’яти років від роду, написала перший вірш. Талант дав про себе знати, коли Донна Тартт 1981 року вступила в Університет Міссісіпі. Свідченням тому служить відгук викладача з письменницької майстерності, який одного разу сказав: «Мене звуть Уіллі Морріс, і я вважаю, що Ви — геній».
Через рік, слідуючи рекомендаціям своїх викладачів, Донна перевелася в Вермонтський коледж Беннінгтон і почала вивчати класичну літературу на філологічному факультеті. Сприятлива університетська атмосфера з’явилася поштовхом до того, що вже на другому курсі Беннінгтона Донна почала писати перший роман — «Таємна історія». Вочевидь, саме дослідження класичної літератури вплинуло на сюжет даного твору, оскільки літературно-художня спадщина античної епохи (яке Тартт вивчала в цей час) має безпосереднє відношення до всіх подій книги. Можливо, воно навіть вплинуло якимсь чином на відносини між головними героями і стало причиною трагедії. Головні персонажі роману, студенти, вивчають античні мови, культуру і філософію, що усуває їх від інших студентів і значно впливає на їх світовідчуття. У якийсь момент герої вирішують відтворити античну містерію, що і стає зав’язкою наступних подій.
Наступний твір письменниці, роман «Щиголь», теж наповнений мистецтвом. Воно буквально звалюється на голову головному героєві книги, Тео Деккеру, який під час теракту в музеї забирає з нього маленьку, але дуже цінну картину, яка стане його розрадою і прокляттям протягом усього роману. Це значних розмірів (800 сторінок!) роман-виховання. «Щиголь» часто порівнюють з романами Діккенса, проте в романах Тартт можна простежити вплив не тільки цього письменника. Головним структурним елементом роману є опозиції, які впливають на формування характеру головного героя. Серед елементів, які протиставляються в тексті, важливу роль відіграють міста, в яких живе Тео, Нью-Йорк і Лас-Вегас.
У 2003 році талановита письменниця отримала літературну премію WH Smith Literary Award за роман «Маленький друг», Медаль Ендрю Карнегі і Пулітцерівську премію за роман «Щиголь» у 2014-му. У цьому ж році Донна Тартт увійшла до списку Time 100: 100 найвпливовіших людей 2014 року.