14 березня у бібліотеці №1 ім. Е.Г. Багрицького відбулася прем’єра документального фільму-дослідження «Зберегти не можна зруйнувати». У стрічці йдеться про жалюгідний стан архітектурних пам’яток в Україні.
Автори фільму, режисер Павло Сіроменко і сценаристка Тетяна Омельченко, провели зйомки в 9 містах України та записали інтерв’ю з 50 експертами. Серед них — одеські активісти, архітектори, журналісти, які борються за збереження місцевої архітектури.
«Ми говорили з багатьма експертами. У Києві пішли до профільного управління Міністерства культури. Думали, це буде велика красива будівля. Свою ж споруду фахівці можуть захистити. Але виявилося, це старий будинок, обмотаний по периметру сіткою, щоб облицювання не падало на голови перехожим, — згадує Тетяна Омельченко. — Начебто, кожен чиновник в управлінні хоче зробити щось хороше, аж очі горять, готові говорити про захист архітектурних пам’яток… А проблеми ж не зникають».
Із фільмом стартувала презентація всеукраїнського проекту «Ctrl+S. Закон на захисті культурної спадщини». Покази та дискусії вже пройшли в Харкові, Полтаві, Києві, Запоріжжі. На черзі — Дніпро, Ужгород, Івано-Франківськ і Львів.
Організатори запросили місцевих жителів не тільки подивитися кіно, а й узяти участь в обговоренні спільної для всієї країни проблеми — руйнування і втрати історичних будівель і, часом, цілих районів.
Головне завдання — знайти шляхи вирішення ситуації, зібрати ідеї від фахівців і небайдужих громадян. Їхні думки врахують юристи проекту, які готують поправки в законодавстві з охорони культурної спадщини. Свої пропозиції вони адресують державним профільним органам.
«Деякі кінокритики на етапі підготовки фільму говорили, що стрічці бракує іронії, трагізму, бо те, що відбувається — це трагедія. Але ж архітектура сама по собі прекрасна. І культурна спадщина має асоціюватися зі світлим і добрим. Так само й наш фільм», — додає керівниця проекту, директорка БО «Благодійний фонд «Харків з тобою»» Олена Рофе-Бекетова.
В Одесі зйомки проходили у вересні. У фільм увійшли кадри з відомими місцевими пам’ятками: Будинок Руссова, Масонський будинок, Пасаж, фабрика морозива «Полярна зірка», будинок Гоголя та інші.
В якості експертів з Одеси виступили представник громадської організації «Мій дім Одеса» Марат Якупов, урбаніст Кирило Ліпатов, начальник управління з питань охорони об’єктів культурної спадщини Одеської міськради Андрій Шелюгін, член Міжнародної ради зі збереження пам’яток і визначних місць Андрій Мещеряков, журналіст Ярослав Берендаков.
Організатори мають надію, що формат кіно — зрозумілий для широкої аудиторії спосіб заявити про ситуацію привселюдно.