19 листопада в Zoom-форматі відбувся вебінар «Презентація інтеркультурної стратегії м. Одеси» для бібліотекарів міських бібліотек. Директор Департаменту культури та туризму Одеської міської ради Тетяна Маркова привітала колег і нагадала, що в 2017 році Одеса підписала Меморандум про участь у національній мережі інтеркультурних міст України (ICC-UA #ICCUkraine), яка діє в рамках міжнародної Програми Ради Європи «Інтеркультурні містта» (ICC).
Цьогоріч була розроблена Інтеркультурна стратегія м. Одеси за науково-методичного супроводу національного координатора інтеркультурних міст України, експерта Ради Європи з інтеркультурної політики Ксенії Рубікондо. Основною метою Інтеркультурної стратегії Одеси є формування інтеркультурного бачення міста та окреслення дорожньої карти для місцевих дій, заходів та політики на найближчі роки.
Центральна міська бібліотека ім. Івана Франка вже давно й активно реалізує цілу низку проектів у рамках цієї стратегії. Так, у бібліотеці кілька років працює програма «Одеса – місто друзів», у ході якої відбулося багато культурних вечорів-зустріч із представниками різних країн світу. За підтримки консульств та культурних товариств із концертами та презентаціями у нас побували діячі культури з Франції, Польщі, Тунісу, Індії, Ізраїлю, Румунії. У читальній залі бібліотеки звучали пісні мовами цих країн, демонструвалися національні костюми, проходили лекції.
Ще одна програма, метою якої було зміцнення культурних зав’язків між містами та країнами, стала програма «Бібліотека без кордонів». В рамках цієї програми проходили онлайн-зустрічі, обмін досвідом між фахівцями-бібліотекарами, а також, що дуже важливо для зміцнення культурних та мовних зв’язків – обмін книгами рідною мовою.
Цього літа в рамках укріплення зав’язків із нашими польськими друзями ми надіслали українські книжки у бібліотеку міста Сосновіце. У Сосновіці розташовано філологічний факультет Сілезького університету. В даний час молоді люди з цього навчального закладу активно студіюють українську мову та літературу. До міської системи бібліотек надходить багато запитів на літературу українських авторів, на видання з історії та культури України. Крім того, Сосновіце — місто з розвиненою промисловістю. На численних підприємствах працює багато українців, які не забувають рідної мови та хочуть читати українську художню літературу. Ми направили польським колегам книги сучасних українських письменників, збірки класичної поезії, книги з історії та фольклору нашої країни.
А нещодавно у рамках програми «Бібліотека без кордонів» польські друзі із міста Сосновіце також надіслали бібліотеці ім. Франко книги та подарунки. Серед подарованої літератури – класика, книги сучасних польських та іноземних авторів польською мовою.
В Одесі, з дня її заснування, завжди була розвинена польська діаспора і був великий інтерес до польської мови та польської літератури. Нині, зі зміцненням політичних, культурних, громадських зав’язків із Польщею, цей інтерес лише зріс. Відповідно, література польською мовою дуже затребувана, а отже, подарунок від польських друзів виявився дуже своєчасним і потрібним.
На жаль, поки карантинні обмеження не дозволяють презентувати нову польську літературу одеситам, але, як тільки обмеження буде знято, польські книги знайдуть своїх читачів та шанувальників!