
Співробітники iнформаційно-бібліографічного відділу ЦМБ ім І. Франка з великою, тяжкою гордістю радять вам роман Євгена Положнього «5 секунд, 5 днів». Ця книга 2016 року є другим романом автора про війну на Сході України (перша – «Іловайськ», що розповідає читачам про печально відомий Іловайський котел, як про місце розгортання жахливих бойових дій, що відбулися під містом Іловайськ Донецької області у ході Російсько-української війни у серпні 2014 року.)
Книга «5 секунд, 5 днів» теж розповідає нам події тих часів, але ще більш страшною, предметною мовою. Назва книги, доречі, відсилає нас до часового алгоритму життя головного героя роману: «П’ять секунд, п’ять днів, п’ять років, вічність».
«Якщо вас поранили, то найголовніше вижити перші п’ять секунд, – каже герой Бойченков, спираючись на слова свого знайомого медика. — П’ять років — не вічність. П’ять років — це всього лише одна тисяча вісімсот двадцять шість днів. Вічність — це щось інше».
І саме вічні проблеми описує Євген Положій у своїй книзі: героїзм, самовідданість одних та зраду своїй душі й Батьківщині інших. Але якщо повертатися до самого тексту, слід відзначити, що у центрі твору знаходиться звичайний солдат Бойченков, який до війни працював на залізниці, був активним учасником профспілки, побував на обох Майданах, бо не міг залишатися байдужим, коли бачив несправедливість. Тому і на фронт подався добровольцем, але спіткнувся об глуху стіну нерозуміння у військкоматі. Бо там таких «ідейних» боялися, адже не розуміли: як-то одні відкупаються, а інші самі приходять. Зрештою, Бойченков потрапляє до територіального батальйону, який відправляють під Іловайськ. Як і багато інших, він потрапляє під обстріл росіян під час виходу з оточення і отримує поранення. Переживаючи неймовірні страждання, чоловік знаходить в собі сили, щоб продовжувати жити та боротися, однак йому доводиться усвідомити, що, поки одні проявляють героїзм, а потім місяцями не виходять зі шпиталів, інші швидко орієнтуються в ситуації і використовують війну та її колишніх учасників для власного збагачення.
Книга «5 секунд, 5 днів» досить невелика, якщо задатися метою, то її можна прочитати за один день – однак чи варто? Цей роман є справжнісіньким літописом одних з найстрашніших подій в історії нашої країни. Він гіркий, моторошний й виснажливий.
Насамперед – саме його ми радимо тим людям, котрі серйозно вважають, що війни в Україні у 2014 не було / що війна була, але суто громадянська / що відповідальність за загиблих лежить виключно на владі.
Стиль і орфографія автора рецензії збережені