
17 травня дощ не завадив зібратися допитливим читачам на “краєзнавчу суботу” у ЦМБ ім. І. Франка. Зустріч знову була присвячена далекому, загадковому, холодному і привабливому материку — Антарктиді. Елеонора Панченко представила заключну частину свого циклу “Антарктида”.
У 1959 році 13 країн підписали Антарктичний договір, зараз до учасників договору входять 56 держав. Вони прийшли до єдиної думки, що цей материк буде служити тільки для мирних цілей, наукових досліджень без будь-яких територіальних претензій і суперечок.
1991 року було підписано Мадридський протокол. Він забороняє видобуток будь-яких копалин на території Антарктики. Але текст протоколу має бути переглянутий у 2048 році.
Нині в Антарктиді працюють близько 90 наукових станцій із 30 країн світу, у тому числі й українська станція “Академік Вернадський”. Відкриття Антарктиди належало до ряду найбільших світових географічних відкриттів. Вивчення її є прикладом того, що всі суперечки можна вирішувати мирним способом договорів.
Антарктида зберігає масу таємниць і загадок: зелені льоди, «кривавий» водоспад, підлідні озера і антарктичне «лох-неське чудовисько”, що мешкає в них. В Антарктиді навіть знайдено останки динозаврів.
Українські вчені роблять свій внесок у вивчення та розкриття таємниць цього далекого, холодного, але притягуючого до себе континенту.
