Краєзнавчий відділ ЦМБ ім. І.Франка підготував вiдео «Купці Новікови в історії Одеси».
До 215-річчя канатного заводу (1806) (нині – Одеський сталедротоканатний завод). Чотири покоління сім’ї Новікових пов’язані з Одесою.
Ілля Новіков (пом. 1842) був засновником масштабного виробництва канатів та пеньки. З 1833 по 1836 роки він обіймав посаду міського голови. Міст Новікова був побудований для зручності канатзаводчика.
Канатний завод перейшов до його сина Якова Ілліча Новікова. Завод був влаштований на зразок англійських заводів. Машини було зроблено інженером Меннінгом у Лондоні.
Канати Новіков високо цінувалися в Туреччині та Греції, куди йшло до половини обсягу виробленої продукції.
Олександр Миколайович Новіков (1851-1898) 11 років був гласним (депутатом) Одеської міської думи, членом наглядового комітету Одеського міського кредитного товариства. Олександр Якович Новіков (1817-1887) побудував знаменитий особняк Новікових на вулиці Гаваній. На момент придбання будівлі він виконував обов’язки міського голови.
Яків Олександрович Новіков (1849-1912) розширив і модернізував канатне виробництво свого діда, що дісталося у спадок. Яків Новіков отримав юридичну освіту в Новоросійському університеті. Інтереси Якова Новікова лежали у сфері соціології та міжнародних відносин.
Зараз завод «Стальканат» – одне з найбільших підприємств Одеси. Накопичений виробничий і науковий потенціал дозволяє випускати не тільки продукцію, що відповідає найсучаснішим вимогам, а й освоювати нові прогресивні технології XXI-го століття.
Підготував бібліотекар Олександр Савчук.