Переглядів:10

Деякі книги не просто залишають слід у пам’яті, а змінюють наше сприйняття історії, людяності й боротьби за свободу. Саме такою є “Підземна залізниця” Колсона Вайтхеда – роман, що отримав Пулітцерівську премію та вразив читачів у всьому світі. Це не просто книга, а емоційний вир, що змушує прожити історію разом із головною героїнею, відчути її біль, страх, але й надію.

Сюжет: шлях до свободи крізь випробування

Головна героїня – молода рабиня Кора, яка зростає на бавовняній плантації в Джорджії. Її життя – це щоденне приниження, насильство та відсутність будь-якої надії на майбутнє. Але коли їй випадає можливість утекти разом із Цезарем, іншим рабом, вона наважується на відчайдушний крок. Їхнім єдиним шансом на порятунок стає легендарна підземна залізниця.

У реальній історії це була мережа безпечних будинків та людей, які допомагали рабам тікати на північ. Але Вайтхед робить цей образ буквальним: у його романі підземна залізниця – це справжні тунелі та потяги, що ведуть у невідоме.

Кожна нова зупинка на її шляху – це не лише фізична подорож, а ще й зустріч із різними проявами расизму, несправедливості та боротьби за свободу. У Південній Кароліні здається, що чорні отримали більше прав, але за цим ховається інша форма контролю. В Північній Кароліні їх просто знищують. В Теннессі природа сама нагадує про небезпеку, а в Індіані з’являється примарна надія на нормальне життя.

Але головна загроза – це Ріджвей, безжальний мисливець за рабами, який переслідує Кору, сприймаючи її втечу як особистий виклик. Для нього вона – не просто рабиня, а принципова мета, яку він має повернути будь-якою ціною.

Стиль і символізм: магія, що розкриває реальність

Вайтхед використовує незвичайний прийом – змішує історичний реалізм із магічними елементами. Підземна залізниця в його книзі не є символом чи метафорою, а стає реальною інфраструктурою. Така стилістика дозволяє автору створити майже міфічну атмосферу, у якій жорстокість і несправедливість ще більш контрастують із прагненням до свободи. Водночас роман має глибокий історичний підтекст. Хоч події книги відбуваються у XIX столітті, теми, які порушує автор, резонують і сьогодні. Рабство давно скасоване, але расизм, дискримінація та боротьба за рівність досі залишаються болючими питаннями сучасного світу. Вайтхед пише стримано, без зайвої емоційності, але саме в цьому – його сила. Він не намагається викликати сльози чи шокувати, він просто показує реальність такою, якою вона була – і це робить роман ще більш проникливим.

Чому варто прочитати?

«Підземна залізниця» – це книга, яка змушує замислитися. Вона не дає легких відповідей і не залишає простору для байдужості. Це історія про жорстокість і несправедливість, але водночас про неймовірну силу духу. Кора – не ідеальна героїня, вона робить помилки, сумнівається, боїться. Але вона не здається. І це головний посил книги – навіть у найтемніші часи завжди є місце для боротьби, вибору та надії.

Якщо ви шукаєте глибокий, емоційний і потужний роман, який залишиться з вами надовго – «Підземна залізниця» стане саме такою книгою. І тепер вона доступна у бібліотеці №28. Не пропустіть можливість прочитати цю історію, що змінює світогляд і відкриває очі на реальність, яка була – і, на жаль, у певних аспектах залишається досі.

Наша адреса: м. Одеса, пров. Книжковий, 1а

Наші телефони: 048-752-83-32, 048-752-83-36

Наш e-mail: franko@lib.od.ua

Бібліотека Франка у Книжковому провулку: тут завжди вам раді!

Анонси заходів ЦБС для дорослих м.Одеси

Запрошуємо на заходи цього тижня

Натисніть, щоб побачити анонси

1 квiтня, вiвторок

10.00-17.00 «Візьми, якщо хочеш, віддай, якщо можеш». Буккросинг до Всесвітнього Дня книги. ЦМБ ім. Франка (Книжковий пров, 1а)
12.00 «Цікаві факти про сміх». Бібліогуморина. Філія №12 (вул. Фонтанська д.,116)

2 квiтня, середа

13.00 «Спогади Ікара». Мистецько-біографічний нарис до 120-річчя від дня народження Сергія Лифаря. Філія №13 (вул. Геллера, 43)

14.00 «Сторінки любові». Літературний портрет до 185-річчя з дня народження Е. Золя.
Філія № 16 (вул. Новосельського, 69/71)

13.00 «Книга на крилах фантазій: відкриття нових світів». Вистава до Дня дитячої книги.  Філія №28 (пр-т. Лесі Українки, 16/3)

11.00 «Почитаємо разом казку Андерсена». Читання вголос.  Філія №47 (Люстдорфська д., 146/1)

3 квiтня, четвер

13.00 «НАТО визначає майбутнє». Історична година.  Філія №2 (вул. Тараса Кузьміна, 9)

14.00 «Пташиний переполох» Акція до Міжнародного дня птахів. Філія № 29 (вул. Лузанівська, 67)

4 квiтня, п’ятниця

13.00 «Надійний захисник імунітету». Корисні поради до дня народження вітаміну С. Філія №2 (вул. Тараса Кузьміна, 9)

6 квiтня, недiля

14.00 «Загадкова країна». Огляд найкращих українських мультфільмів до Міжнародного дня мультфільмів. Філія №2 (вул. Тараса Кузьміна, 9)

Наші соціальні мережі
Натисніть, щоб побачити список наших соцмереж

Централізована бібліотечна система для дорослих

Instagram ЦБС для дорослих

Facebook ЦБС для дорослих

YouTube ЦБС для дорослих

Арт бiблiотека 2.0

ЦМБ ім. І. Я. Франка

TikTok

Telegram

Instagram

Instagram Краєзнавчий відділ

Instagram бібліотечного котика

Facebook

Facebook Читальна зала

YouTube

Одеса для всіх

Про Одесу з любов’ю

Бібліографічна авоська

Бібліотека №1

TikTok

Facebook

Facebook

YouTube

Бібліотека №2 ім. К. Г. Паустовського

Facebook

Facebook Кают-компанія «Морська бібліотека»

Facebook Письменники-мариністи Одеської Обласної організації ім. І. П. Гайдаєнко

Facebook Лауреати літературної премії ім. К. Г. Паустовського

Facebook Золота троянда

Час великих очікувань

Бібліотека №3

Facebook

Бібліотека №6

Facebook

Бібліотека №7

Facebook

Бібліотека №12

Facebook

Бібліотека №16

Facebook

Бібліотека №25

Facebook

Бібліотека №28

Facebook

Бібліотека №29

Instagram

Facebook

Бібліотека №30

Facebook

YouTube

Симфонія книжкових сторінок

Бібліотека №32

Facebook

Бібліотека №33

Facebook

Бібліотека №34

Facebook

Бібліотека №35

Facebook

Бібліотека №41

TikTok

Instagram

Facebook

Бібліотека №42

Instagram

Facebook

YouTube

Бібліотека №44

YouTube

Бібліотека №47

Facebook

YouTube

Бібліотерапія

Зональні блоги

Територія книг

Бібліотечні Черемушки

Управління культури Департаменту КМСЄІ Одеської міської ради
Facebook Pagelike Widget
Архіви
Робота ЦБС м.Одеси під час війни

Незважаючи на важкий та небезпечний час, Централізована бібліотечна система міста Одеси продовжує роботу. Щодня сотні читачів приходять у філії, щоб узяти книги, поспілкуватися з бібліотекарями, зарядитись вірою в те, що все буде гаразд. Співробітники ЦБС проводять заходи, які допомагають людям стійко триматись у ці нелегкі дні. Ми підготували відеорозповіді про те, як кожна бібліотека ЦБС робить свій внесок у моральну підтримку одеситів та біженців з інших міст.