Культурно-освітньо-географічний проект «Сучасна літературна абетка країн світу» запрошує вас у Румунію – чарівну державу на перехресті Східної, Центральної та Південно-Східної Європи, країну, оточену міфами та легендами, а з іншого боку — цілком сучасну, провідне місце в економіці якої займають електричне машинобудування, легка і текстильна галузі, металургія, виробництво хімікатів, продуктів харчування. Але зараз, у рамках нашого проекту, йтиметься про літературу.
Мірча Кертереску– румунський поет, романіст, есеїст.
Мірча Кертереску народився 1 червня 1956 року у Бухаресті, закінчив філологічний факультет Бухарестського університету. Працював вчителем румунської мови спочатку у середній школі, а потім викладачем на кафедрі історії румунської літератури. У період 1994-1995 рр. був запрошеним лектором університету Амстердама. Сьогодні 68-річний прозаїк, поет та есеїст живе у Бухаресті, викладає літературу в Бухарестському університеті та вважається одним із найзначніших представників постмодерної літератури Румунії.
Кертереску – справжня зірка сучасної європейської літератури. Його дебют як письменника відбувся в 1978 році, в румунському журналі Literară. Потім, були роки творчості та видання книг. Багатотомна сага «Сліпучий» (Orbitor, 1996-2007), про диктатуру Чаушеску (всевладдя таємної поліції секуритате, напівголодного життя…), здобула премію Лейпцизького книжкового ярмарку-2015, і принесла йому репутацію «румунського Маркесу», а його стиль багато критиків почали називати «балканським бароко». «Я пишу, щоб подолати тягар того часу, залікувати рани минулого і реалізувати можливості внутрішньої свободи», — сказав Кертереску в одному з інтерв’ю.
Лейпцизьке журі, яке присудило Мірчі Кертереску премію за внесок у європейське порозуміння, називає цю книгу «універсальним романом». Румунський письменник працював над трилогією майже 15 років, а закінчив її, до речі, у Німеччині, коли був стипендіатом Академії замку Солітюд у 2006-2007 роках.
Однак по-справжньому широкий читацький успіх прийшов до Кертереску разом із виходом збірки його любовної прози «За що ми любимо жінок» — лише у Румунії книга розійшлася рекордним для країни тиражем 150 тисяч примірників. Незвичайне поєднання витонченого еротизму, вишуканого почуття форми і яскравого національного колориту зробили Кертереску румунським письменником останнього десятиліття.